Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

613 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

25. 10. 2021, meniny má: Aurel

Dedina Mládeže

Štát

Slovensko

Kraj

Nitriansky

Okres

Komárno

Prvá písomná zmienka

1954

Rozloha

1278 ha

Počet obyvateľov

458

Starosta

Ing. Gabriela Gönczölová

E-mail

ocu_dedinamladeze@guta…

Web

ocu_dedinamladeze@guta…

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Dedina Mládeže

Reality Dedina Mládeže na Reality.pro

Fotogaléria

Dedina MládežeDedina MládežeDedina Mládeže
Dedina Mládeže  

Dedina Mládeže

Obec Dedina Mládeže s 514 obyvateľmi, ktorá je vzdialená 5 km na sever od Kolárova, leží v Podunajskej nížine na nízkom poriečnom vale Váhu. Stred obce leží v nadmorskej výške 109 m. Súčasťou obce je od 1. 1. 1954 osada Malý Ostrov. Dedina svojou peknou, zachovalou prírodou ponúka turistom ubytovanie v príjemnom prostredí v rodinných domoch s možnosťou pestovania vodných športov na Váhu. Relatívnou blízkosťou mesta a dobrým autobusovým spojením sa môže stať v budúcnosti oblasťou krátkodobej rekreácie a turistiky.

Vstupnou bránou obce je zákonom chránená topoľová aleja pri štátnej ceste Šaľa – Kolárovo. Stred obce tvorí Námestie 4. apríla, ktoré z troch strán obklopujú dominantné budovy obce: škola, kultúrny dom a obecný úrad. Štvrtú stranu dopĺňa miestny park. Ulice obce sú rovné. Verejná zeleň a stromy dotvárajú a spríjemňujú občanom životné prostredie. Dve ulice sú charakteristické rovnakými rodinnými domami, vybudovanými v rokoch 1950–51, niektoré z nich sú už dnes rekonštruované. Obec má vybudované kompletné inžinierske siete, okrem plynofikácie.

Odlesnený chotár tvorí močaristá naplavená rovina so sústavou odvodňovacích kanálov. Má lužné a nivné, príp. močiarne pôdy. Prírodu charakterizuje územie alúvia Váhu so súvislým porastom včleneným do lesného fondu. Miestami sa úzke pásy striedajú so širšími plochami lesa, ktorý reprezentuje skupiny lesných typov dubových a brestových jasenín. Porasty prevažne stredného veku tvoria topole a vŕby. V hustom podraste prevládajú ostružiny, bodliak, pŕhľava a ruža. Územie esteticky dopĺňa tok rieky Váh. Na hrádzu Váhu nadväzujú lesné porasty. Aj na poľnohospodárskych plochách sa miestami zachovali ostrovčeky zelene močiarneho typu. Sú hojne porastené trsťou a pálkami, na brehoch sa pnejú hlavové vŕby. Tieto miesta sú výbornými hniezdiskami vodného vtáctva. Žijú tu kačice, sluky, močiarnice, bučiačiky, trsteniariky a pod.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne