Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

28. 09. 2023, meniny má: Václav

Brezová pod Bradlom

Štát

Slovensko

Kraj

Trenčiansky

Okres

Myjava

Prvá písomná zmienka

1262

Rozloha

4107 ha

Počet obyvateľov

5092

Primátor

Mgr. Eva Ušiaková

E-mail

mesto@brezova.sk

Web

mesto@brezova.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Brezová pod Bradlom

Reality Brezová pod Bradlom na Reality.pro

Fotogaléria

Brezová pod BradlomBrezová pod BradlomBrezová pod Bradlom

Brezová pod Bradlom

Brezová je mesto s bohatou históriou, bola pôsobiskom, či domovom mnohých významných osobností slovenského politického, cirkevného alebo kultúrneho života. Svoje pamätníky tu majú napríklad Jozef Miloslav Hurban, Samuel Jurkovič, Štefan Osuský alebo Ján Papánek.
Každoročne sa tu konajú tradičné kultúrne akcie, ktoré majú svoj vzor v našej dávnej minulosti, zvykoch a tradíciach. Brezovský jarmek, zimná zabíjačka, Brezovské kultúrne leto alebo vystúpenia folklórneho súboru Brezová, sú len niektoré z nich. S počtom takmer 5400 obyvateľov sa radí medzi menšie mestečká. V minulosti bola Brezová zameraná na tradičnú garbiarsku výrobu, dnes je najrozšírenejším odvetvím strojárenský priemysel.
Mesto poskytuje svojim občanom a návštevníkom všetky základné služby. Nachádzajú sa tu materské školy, základná škola, Stredná odborná škola M. R. Štefánika a takisto základná umelecká škola. Je tu vybudovaných viacero športových areálov, najmä futbalové ihriská s tribúnami, tenisové kurty, kúpalisko a nachádzajú sa tu detské ihriská a parky.
Mesto získalo viacero príspevkov, za ktorých pomoci zveľadilo verejné priestory. V súčasnosti sa uchádza o viacero nových grantov, ktoré majú pomôcť skvalitniť život v našom meste.

Mohyla gen. Milana Rastislava Štefánika na Bradle, ktorá tvorí jeden z vrcholov mnohostrannej architektonickej tvorby Dušana Jurkoviča, je najvýznamnejšou pamiatkou mesta Brezová pod Bradlom. Skladá sa z 2 obdĺžnikových terás (spodná má rozmery 93×62 m) a tumby, na ktorej sú umiestnené pamätné dosky s nápismi. Z každého rohu mohyly sa týčia 12 m vysoké obelisky.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne