Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

26. 05. 2024, meniny má: Dušan

Borský Mikuláš

Štát

Slovensko

Kraj

Trnavský

Okres

Senica

Prvá písomná zmienka

1394

Rozloha

4998 ha

Počet obyvateľov

3936

Starosta

Vladimír Bízek

E-mail

starosta@borskymikulas.sk

Web

starosta@borskymikulas.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Borský Mikuláš

Reality Borský Mikuláš na Reality.pro

Fotogaléria

Borský MikulášBorský MikulášBorský Mikuláš
Borský Mikuláš  

Borský Mikuláš

Borský Mikuláš je obec na Slovensku v okrese Senica. Obec vznikla zlúčením dvoch pôvodných obcí Borského Mikuláša a Borského Petra v roku 1975.

Prvá zmienka o nej pochádza zo 14. storočia. V neskoršej dobe sa sem prisťahovali habáni, ktorých pripomína časť obce zvaná Habány. Ale nálezy z doby rímskej dokazujú, že v chotári obce sa pohybovali ľudia v prvých storočiach nášho letopočtu. Teda v 14 storočí sa spomína Borský Mikuláš ako Zenthmiklos, r. 1773 sa vyskytujú názvy Búr Swatý Mikuláš, Bur Sancti Nicolai, Bur Sancti Petri, Bur-Sankt-Nicklasz, Bur-Sankt-Peter, Bur-Szent-Miklós, Bur-Szent-Péter r. 1920 sa obec volala Burský Svätý Mikuláš, Burský Svätý Peterod r. 1960 Borský Mikuláš Borský Peter. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1394, zo záznamov novozriaďovanej zemepanskej správy, ktorá dopĺňala už fungujúcu cirkevnú správu. Najstarší názov Zenthmiklos a Zenthpeter je na listine Bratislavskej kapituly z 3. júla 1394. Ide o štatúciu pre Stibora zo Stiboríc, ktorou sa mu dáva do držby panstvo Ostriež (Ostrý kameň). Podľa tejto listiny a ďalších dokumentov patril Borský Mikuláš ako poddanská obec hradu Ostriež. Neskôr obec patrila holíčskemu panstvu a jeho vládnucemu rodu Czoborovcov, ktorí ju predali Habsburgovcom. Patrónom obce bol svätý Mikuláš, ktorý sa v 18. storočí dostal aj do znaku obce. Starším symbolom obce bola bežiaca líška pod borovicou. Pečatidlo s týmto znakom sa datuje už od roku 1597 a tento motív bol aj použitý pre súčasný erb obce. Bývalá obec Borský Peter mala v znaku sv. Petra.

Na území obce sa nachádza málo vodných tokov. V jeho severnej časti preteká rieka Myjava a jej prítoky Ságelský potok a Kalaštavský potok. V južnej časti sú mierne vŕšky (Lakšárske kopce), najvyšším je Mária Magdaléna (297 m n. m.), ďalšie: Dubník (289 m n. m., je na ňom 70 m vysoký stožiar televízneho vysielača), Ruženica (281 m n. m.), Vinohrádky (257 m n. m.) a Kravia hora (254 m n. m.). Značná časť územia je zalesnená prevažne borovicovým lesom, najmä v katastrálnom území Borský Peter.

V obci je rímskokatolícky Kostol svätého Mikuláša z roku 1753, kaplnka svätej Márie Magdalény a v časti obce Borský Peter je stredoveký kostol svätých Petra a Pavla. Rodný dom básnika Jána Hollého svojim zariadením dokumentuje prostredie, v ktorom sa básnik narodil, prežíval svoje detstvo a kam sa aj v neskorších obdobiach vracal ako študent a kňaz. Objekt je kultúrnou pamiatkou.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne