Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

627 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

05. 07. 2025

Biely Kostol

Štát

Slovensko

Kraj

Trnavský

Okres

Trnava

Prvá písomná zmienka

1332

Rozloha

241 ha

Počet obyvateľov

1460

Starosta

Pavol Kováč

E-mail

oub.kostol@stonline.sk

Web

oub.kostol@stonline.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Biely Kostol

Reality Biely Kostol na Reality.pro

Fotogaléria

Biely KostolBiely KostolBiely Kostol
Biely Kostol  

Biely Kostol

Dejiny obce sú úzko späté s históriou mesta Trnava. Mnohé archeologické nálezy v katastri obce potvrdzujú staré osídlenie. V roku 1244 kráľ Belo IV. trnavským hosťom pridelil zem zvanú Parná, o ktorej viacerí predpokladajú, že to bola zem neskoršieho Bieleho Kostola. Počas popisu pápežských desiatok je názov Alba Ecclesia – Biely Kostol. Potom sa pomenovania uvádzali maďarsky, nemecky ako Weiss-Kirchen. Osada, potom obec viackrát menila zemepána. V roku 1387 boli majiteľmi zemania z Lefantoviec, v roku 1479 polovicu majetkov prevzal Juraj Čech. Po čase daroval Biely Kostol trnavským klariskám. Panovník Vladisláv II. donáciou v roku 1493 odovzdal grófovi Petrovi zo Sv. Jura a Pezinka. Ten odpredal rybník v Kamennom Mlyne Pavlovi Holému. Po vymretí Holyovcov bol darovaný Biely Kostol Františkovi Ujlakimu v roku 1531. Začiatkom 17. storočia bol majetkom rodu Esterháziovcov. Tí ho darovali jezuitom. V roku 1699 bol zhotovený náčrt Bieleho Kostola a Kamenného Mlyna. Na kresbe sú dve dominanty: Kostol s okolitým múrom a poschodová budova kaštieľa a hospodárske budovy so záhradou. V roku 1773 majetok prešiel do správy Uhorskej kráľovskej komory, od ktorej ju zakúpili Brunschvickovci z Dolnej Krupej. V roku 1831 zachvátila obec cholera. Za dva týždne zomrelo 38 ľudí. Obec v tej dobe dostala na podporu protimorových opatrení od Bratislavskej stolice v striebre – 11 zlatých a 40 grajciarov. Dochovala sa listina, že peniaze od vrchnosti prevzal Juraj Adámek, predstavený obce. Začiatkom 20. storočia veľkostatok v Bielom Kostole mal Alexander Deutsch. Tento majetok bol v roku 1948 daný Čs. štátnym lesom a v roku 1950 časť pre JRD a časť pre obyvateľov. Spomenieme ešte niektoré udalosti z dejín obce. Povstalecké vojská Františka Rákociho vydrancovali a zničili Biely Kostol. Zariadenia jezuitov boli opravené až v roku 1719. Stavba spomínaného kaštieľa bola dokončená v roku 1636. Jezuiti budovu v roku 1719 prestavali na štvorkrídlovú budovu.

Z novších dejín pripomenieme založenie Hasičského dobrovoľného zboru v obci v roku 1927. V roku 1929 bola v obci zavedená elektrina. Začiatkom roku 1939 začala príprava na stavbu kostola. Základný kameň požehnal Mons. ThDr. A. Lazík. Dňom 1. januára 1974 bola obec pripojená k mestu Trnava. Dnes je samostatnou obcou s vlastnou správou. Aj keď morová rana roku 1831 skosila obrovské množstvo ľudí, rast obyvateľstva sa nezastavil. Z jedenásť usadlostí roku 1768 sa postupne do roku 1971 vystavalo 253 domov. Po zrušení poddanstva roku 1848 sa začal rozširovať i chotár Bieleho Kostola, predovšetkým získavaním polí v katastroch susedných obcí dedením alebo svadobnými zmluvami.

Dnes má obec vyše 1200 obyvateľov. V súčasnosti v spolupráci s firmou Karavela, a.s., pripravujeme dokumentáciu k bytovej výstavbe v lokalite Za ihriskom, kde postavíme trojpodlažné nájomné byty a v časti lokality i rodinné domy. Táto firma je vlastníkom spomínanej pôdy, ktoré boli príslušnými štátnymi orgánmi schválené a pôda bola presunutá do intravilánu obce. Po vydaní rozhodnutia Územného stavebného povolenia predpokladáme započatie prác na inžinierskych sieťach v polovici mája 2004, ktoré bude zabezpečovať firma Prova Slovakia, s.r.o. s predpokladaným počtom okolo 300 bytových jednotiek, čím sa zvýši počet obyvateľov skoro o 100 %. V príprave sú naväzujúce lokality Za ihriskom II, kde je už spracovaná urbanistická štúdia a pripravujeme spracovanie štúdie vlastníkom pôdy s názvom Na lúkách, ktorá priamo naväzuje na tieto dve lokality.

Budúcnosť obce je úzko spätá s investičnou výstavbou a v tejto oblasti sa často používa termín PARNAS. Obytná zóna PARNAS sa rozprestiera na území s rozlohou 9 ha. Táto veľkorysá plocha umožnila harmonické zasadenie 11-tich moderných bytových domov a 48 pozemkov na výstavbu rodinných domov do vybraného územia. Novým obyvateľom zóny bude k dispozícii na spestrenie voľného času veľké futbalové ihrisko a 2 tenisové kurty. Pre priaznivcov cyklistiky sa v okolí nachádzajú cyklistické chodníky. Na protiľahlej strane zóny je v budúcnosti plánovaná výstavba rekreačného golfového areálu. Dokonalý pocit komfortného bývania doplna polyfunkčná budova s obchodom a službami. Materská škola sa nachádza vo vzdialenosti asi 500 m, v centre obce Biely Kostol. Pri riešení nadštandardného a kvalitného bývania sa nezabudlo ani na pravidelné dopravné spojenie MHD. Frekvencia autobusového spojenia medzi mestom Trnava a obcou Biely Kostol sa značne posilnila. Trať MHD bola predĺžená a doplnená o autobusovú zastávku pre obyvateľov novej atraktívnej zóny PARNAS.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne