Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

22. 04. 2024, meniny má: Slavomír

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.

Autor fotografií

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o

Zdroj

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o

Zobrazení

14815

Dátum vydania

05. 03. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

45%

Celkový počet hlasov: 576

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

EuroStav 1-2/2013

es-1a2-titulka-442.jpg

Hlavná téma BÝVANIE V RODINNOM ALEBO BYTOVOM DOME

Tematické okruhy výstavba, obnova bytového fondu, zatepľovanie, energeticky efektívne koncepty; vykurovanie, vetranie, alternatívne zdroje vykurovania a ohrevu teplej vody; materiály a technológie pre riešenie fasád, striech, okien, dvier, vrát, balkónov a terás; humanizácia obytného prostredia, debarierizácia, úprava okolia, okrasné záhrady, detské ihriská, drobná architektúra, parkovanie a garážovania, osvetlenie…

Obsah

EDITORIAL Pár dní ilúzií…

DISKUSNÉ FÓRUM Aký by mal byť nový stavebný zákon?

UDRŽATEĽNOSŤ VO VÝSTAVBE Ako firmy prispievajú k šetreniu energiami – HELUZ

BÝVANIE Od univerzálneho k originálnemu, nové trendy bývania na Slovensku Nové právne a technické predpisy pre energetickú hospodárnosť budov Bývanie v hybridných domoch Bývanie pre chudobných a udržateľnosť Energetické a environmentálne hodnotenie bytových domov

ARCHITEKTÚRA

Plávajúci nízkoenergetický dom na Váhu

Tento prvý plávajúci nízkoenergetický rodinný dom na Slovensku vznikol spojením predstáv klienta a znalostí skúsených lodných architektov. Želaním klienta bolo, aby sa nemusel každý víkend sťahovať z mesta k vode. Dom sa skladá z dvoch navzájom posunutých kvádrov, čím je vytvorená horná terasa s výhľadom na vodu a breh a zároveň čiastočne prekrytá spodná terasa so vstupom. Nadstavba je riešená ako nízkoenergetická drevostavba s medziľahlou tepelnou izoláciou a odvetranou drevenou fasádou. Dom je určený na celoročné bývanie štvorčlennej rodiny. Do domu sa vchádza na nábrežnej strane po mostíku cez vchodové dvere a zádverie priamo do obývacej miestnosti a ďalej do kuchyne s jedálňou. Vľavo za kuchyňou je sprcha, WC a technická miestnosť. Z obývačky vedú schody na hornú palubu (poschodie), do chodby a z nej do troch izieb, kúpeľne a WC. Dom disponuje technológiami ako sú: nútené vetranie s rekuperáciou, špeciálne podlahové vykurovanie, tepelné čerpadlo vzduch-voda na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody, vlastná čistiareň odpadových vôd integrovaná v jednom z pontónov. Vďaka použitým materiálom a špeciálnym technológiám bol plávajúci dom v 1. ročníku česko-slovenskej súťaže Building Efficiency Awards (BEFFA) odbornou porotou ocenený v regionálnom kole za najzaujímavejší z hľadiska architektúry a energetických úspor.

plavajuci-nizkoenergeticky-dom-na-vahu.jpg

VÝSTAVBA VO SVETE Prvý certifikovaný pasívny dom v Aichachu

PRIPRAVOVANÉ INVESTÍCIE Obytné veže v Soule, Kórea

INDUSTRIÁL

Továreň No. 8 – návrat k tradícii

Osvietený investor dokáže navrátiť život i ducha miesta aj do továrne, ktorá bola predurčená na zbúranie. Príkladom je Továreň No. 8 v Humpolci. Objekt bol v dezolátnom stave a bez pamiatkovej ochrany. Vo väčšine prípadov končia takéto stavby pod buldozérmi, no táto sa stala symbolom mesta. Spája minulosť a súčasnosť do jedného homogénneho celku. V prvej fáze opráv išlo len o svojpomocné úpravy nevyhovujúcich objektov a odstraňovanie nefunkčných prístavieb. V roku 1998 bola dokončená oprava továrnikovej vily. Až v roku 2009 bol architektonickej kancelárii OK Plan Architects zadaný projekt na celkovú rekonštrukciu areálu továrne. Na tomto prípade možno vidieť, že je nutná angažovanosť architektov aj osvieteného investora, aby sa rekonštrukcia takéhoto industrálneho objektu podarila. Mesto získalo ďalší symbol a zaujímavý prvok vo svojej štruktúre, ktorý láka najmä odbornú verejnosť. Z architektonického hľadiska je areál vhodne zjednotený motívom šedého náteru v kombinácii s hrdzavejúcim plechom a dodáva celému priestoru jedinečnosť a moderný vzhľad. Hrdza zároveň prepožičiava stavbám patinu veku, ktorá im náleží.

tovaren-no-8.jpg

KONŠTRUKCIE A ARCHITEKTÚRA Konštrukcia pre Mestskú tržnicu v Bratislave

DREVENÉ KONŠTRUKCIE Výstava „Stavať s drevom – Cesty do budúcnosti“

MOSTY Kovové priehradové oblúkové mosty

CENOTVORBA Vplyvy pôsobiace na výšku rozpočtu rodinného domu

INFOSERVIS

PREHĽAD

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.351781

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne