Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

01. 03. 2024, meniny má: Albín

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Zdroj

Vydavateľstvo EuroStav

Zobrazení

9584

Dátum vydania

11. 03. 2014

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

46%

Celkový počet hlasov: 855

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

ARCH 03/2014

titulka-arch-3.jpg

Marcové čislo časopisu ARCH už v predaji

Logistické, administratívne a školiace centrum Herz Slovensko, Bernolákovo

Spoločnosť so srdcom

herz.jpg

Mierka a charakter objektov centra Herz Slovensko reflektujú zástavbu okolia – prvý dojem tvoria jednoduché, jednoznačne definované a čitateľné adície archetypálnych objemov stavby. Lokalizácia navrhovaného areálu logistiky a skladového hospodárstva v riešenom území vychádza z urbanistickej koncepcie postupnej prestavby území určených pre podnikanie pozdĺž diaľnice D1. Architekti ignorujú nutkanie po formálnom vizuálnom unikáte stavby a ponúkajú hodnotnejšie kvality. Ctia civilnosť a formálnu jednoduchosť a do popredia dostávajú vnútorný organizmus objektu spoločnosti Herz, programovo mu vpisujú srdce. Výsledok nie je produktom „konzumnej“ architektúry anonymnej do seba zahľadenej spoločnosti, ale značkou kvality, ohľaduplného environmentálneho myslenia a spoločenského významu. Architekti zohľadňujú v plnej miere požiadavky klienta na reprezentatívne sídlo s vysokým štandardom kvality pracovného prostredia. Spoločne sa im podarilo ukryť životodarné srdce spoločného diela a vystavať na ňom koncept jeho vnútorného organizmu. Velínom organizmu stavby sa stáva rozhranie medzi „statickou“ skladovou halou a „dynamickou“ administratívnou budovou – tzv. technologické srdce objektu, t.j. dvojpodlažný trakt vo východnej polohe skladovej haly s kotolňou, strojovňou vzduchotechniky a aditívne pridruženým skladom biomasy. Kotolňa je vlastne showroom technológií spoločnosti Herz a zároveň slúži ako laboratórium pre školenie projektantov a technikov. Autori od počiatku pracovali so zámerom vytvoriť dielo reprezentujúce ideu obnoviteľných zdrojov energie a ekologického prístupu k životnému prostrediu. Klient pridal požiadavku byť energeticky maximálne sebestačný a aktívne prezentovať kompletný sortiment svojho portfólia. Riešenia stavebných a technických častí administratívneho objektu mali maximálne optimalizovať energetickú hospodárnosť budovy. Stavba je dnes nízkoenergetická a je závislá len na odbere elektrickej energie z verejnej siete, inak je sebestačná. Idea obnoviteľných zdrojov a ekoprístup sú nosnými pre celú stavbu – je im prispôsobená konštrukcia, materiály a povrchy, estetika.

Text: Laco Bartko
Foto: Andreas Hafenscher

Competence Centre, Dunajská Streda

Prvý, druhý, tretí

schindler.jpg

Stavba získala certifikát BREEAM EXCELLENT ako prvý priemyselný objekt na Slovensku, druhý vo východnej a tretí v kontinentálnej Európe. Areál CCDS tvoria dve prepojené hlavné hmoty – výrobná hala pre kompletáž výťahových dielcov DSW (Dunajská Streda Works) s dvojpodlažnou administratívou v čele hmoty a hala logistiky OCC (Order Consolidation Center), ktorá tvorí samostatný funkčno-prevádzkový celok. Vstup a nákladný vjazd do areálu nadväzuje na parkovisko osobných áut, stanovište bicyklov a parkovisko kamiónov. Spojenie vrátnice s odstavnou plochou pre bicykle a turniketami pre zamestnancov vytvára komfortný vstup. Je proporčný k relatívne veľkej hmote hál a je kompozične zvládnutým, dôstojným entrée. Relatívne vysoká výrobná hala pôsobí v interiéri príjemne a zamestnanci sa cítia komfortne aj vďaka eliminovaniu výparov pri lakovaní a nízkej hladine hluku. V konštrukčnom trojtrakte železobetónovej halovej konštrukcie dominuje dizajn talianskych strojov a paletový sklad kovových platní. Zostavy technológií tvoria bezpečné pracovné „ostrovčeky“ chránené konštrukciou z kovových panelov s pletivom. Vo výrobnom priestore sú vhodne umiestnené sociálno-hygienické zariadenia. Vysokú úroveň starostlivosti o zamestnancov dokumentujú kvalitné priestory a ich vybavenie. Administratívna časť je rozdelená na celok vstupu, výdaj jedál so samostatnou šatňou a šatne pre mužov a ženy vo výrobe. Administratíva orientovaná na južnú stranu miernym zošikmením fasády navádza na vstup do haly s bielym recepčným pultom a interiérovou svetelnou stenou na umiestnenie materiálov o firme. Na druhom nadzemnom podlaží je malá hala pre firemné prezentácie s priehľadom do výrobnej časti. Akcentovanie farbami vychádza z korporátnej farebnosti. Biela sa spája so vstupom do administratívy, červenou autori v exteriéri upozorňujú na všetko, čo je k stavbe „pridané“. Červené pásy obkladu vytvárajú rytmus na fasáde a priznávajú moduly. V interiéri červená púta na schodiskový priestor a kuchynky. Orientácia v administratíve je uľahčená zvolením antracitovej farby stien, za ktorými sa skrývajú hygienické zariadenia. Výraznou črtou interiérov je svetelná pohoda. Interiér administratívnej časti rešpektuje výrobný charakter objektu – jednoduché tvary, „surový“ výraz betónových stropov a obkladu stien pri prechode do výrobnej haly, priemyselné svietidlá, priznanie prvkov vzduchotechniky a klimatizácie.

Text: Ľubica Ilkovičová
Foto: Boris Chmel

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.398482

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne