Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
20. 09. 2024, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
www.sasarch.sk
7371
03. 05. 2016
Celkový počet hlasov: 799
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Výstava na priereze tvorby Alfonza Tormu poukazuje na transformácie, ktorými prešla profesia záhradnej architektúry v období rokov 1976 až 2016.
Alfonz Torma (1934–2013) patrí k najvýznamnejším slovenským
záhradným architektom, aktívne pôsobiacim na profesionálnej scéne od
polovice 20. do začiatku 21. storočia.
Výstava na priereze tvorby Alfonza Tormu poukazuje na transformácie, ktorými
prešla profesia záhradnej architektúry v období rokov 1976 až 2016.
Alfonz Torma sa narodil 7. mája 1934 v Ložíne. Gymnázium v Michalovciach ukončil v roku 1953. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole poľnohospodárskej a lesníckej v Brne (dnešná Mendelova univerzita ), na Záhradníckej fakulte v Lednici na Morave. Počas vysokoškolského štúdia spoznal svoju manželku Irmu. Od skončenia vysokej školy žil v Bratislave. Do začiatku 90. rokov pôsobil ako vedúci strediska projekcie mestského podniku ZARES (Záhradnícke a rekreačné služby mesta Bratislavy). Po zmene režimu si založil súkromnú firmu Ekoflóra a venoval sa projekcií aj realizácií sadovníckych úprav.
Kurátorky Ing. Dana Marcinková a Ing. arch. Katarína Kristiánová, PhD. usporadúvajú druhú výstavu venovanú osobnosti a tvorbe Alfonza Tormu. Vôbec prvá výstava „Pocta architektovi“ venovaná Tormovi, mala premiéru v októbri 2014 na Fakulte architektúry STU v Bratislave, rok po jeho náhlom nečakanom skone. Záujemcovia si ju mohli pozrieť ešte v Nitre v PKO v rámci sympózia Záhradnícke fórum 2015 a na Fakulte záhradného a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v roku 2015. Druhá, rozšírená výstava „Alfonz Torma – vtedy a dnes“ je doplnená o ďalšie nepublikované návrhy a dobové aj súčasné fotografie zrealizovaných diel. Napriek tomu, že záhradná architektúra je výsostne „apolitická“, aj toto umenie odráža spoločensko-politickú situáciu doby, v ktorej vzniká. Kým v tvorbe Alfonza Tormu do r. 1989 dominovali veľké spoločenské objednávky v oblasti verejnej a historickej zelene s výraznou participáciou výtvarného umenia, po roku 1989 nastal posun k prevahe súkromných objednávok nielen pre tvorbu záhrad rodinných domov ale aj vo verejnej zeleni. Na súčasnom stave diel Alfonza Tormu sa prejavuje dnešný nedostatok financií na údržbu a absencia plánovania. Pol storočia, v ktorom Alfonz Torma pôsobil ako záhradný architekt, v sebe zahŕňa aj postrehnuteľný posun v informačných technológiách a tým aj v technike spracovania dokumentácie, ručne kreslené výkresy a fyzické modely nahradili výstupy počítačových programov.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 64 | T: 0.395339
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne