Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
11. 12. 2024, meniny má: Hilda
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
geoinformatika
ITAPA
10041
10. 11. 2010
Celkový počet hlasov: 1024
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
10.11.2010 Bratislava – Snaha zjednodušovať život prostredníctvom informačných technológií vyžaduje moderné myslenie a odvahu. Práve projekty s inovatívnym prístupom každoročne oceňuje súťaž Cena ITAPA, a zároveň tak zviditeľňuje výnimočné verejné služby pre občanov. Porota hodnotila projekty v dvoch kategóriách – „Nové služby“, kde sa najlepšie umiestnil projekt Lesnícky GIS a portál UzemnePlany.sk a „Zlepšovanie procesov“ s víťazným projektom IS Modelu cestnej siete.
„Sme radi, že počas 9. ročníka kongresu sa zachovala tradícia súťaže Cena ITAPA, v ktorej sme aj tento rok ocenili nápadité projekty, ktoré prispievajú k zlepšovaniu fungovania spoločnosti s využitím moderných technológií,” povedal počas galavečera Vladimír Ivantyšyn, riaditeľ kongresu ITAPA.
V kategórii „Nové Služby“ porota udelila až druhé miesto, a to projektu Lesnícky GIS. Projekt spojil všetky potrebné údaje pre lesníctvo a poľnohospodárstvo. Nasadenie projektu napr. skrátilo rozhodovanie úradu z 3 pracovných dní na 3 minúty. Na tretej pozícii sa umiestnil projekt UzemnePlany.sk. Tento portál informuje občanov o rozvojových plánoch v mieste ich bydliska.
Druhá kategória „Zlepšovanie procesov“ je určená pre projekty, ktoré vylepšili už fungujúce služby a chod úradov, a tak znížili výdavky verejnej správy. Zvíťazil Informačný systém Modelu cestnej siete. Výrazne šetrí čas aj peniaze, pretože na Slovenskej správe ciest zautomatizoval manuálne štatistiky a zber údajov. Rýchlosť a presnosť zásahu hasičov sa môže dotýkať každého občana. Druhé miesto získal Centrálny manažment riadenia hasičských staníc. Okrem iného zdokonalil komunikáciu medzi občanom v núdzi, operačným strediskom a jednotkou, ktorá ide na zásah. Tretie miesto získal Úrad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý zaviedol projekt Centrálne spracovanie platobných výmerov a ten skrátil lehotu vydania takýchto výmerov na 15 dní. Investícia do elektronickej agendy sa vyplatila aj preto, že z pôvodných 82 zamestnancov a ôsmich pobočiek úradu zostalo 26 zamestnancov na piatich pobočkách.
V tomto ročníku súťaže porota ocenila aj snahu zavádzať IT projekty do oblasti vzdelávania. Čestné uznanie získali projekty Stopline.sk, Ekostopa a TelePresence. Prvý za to, že ako jediný na Slovensku umožňuje nahlasovať nezákonný obsah na internete. Za 19 mesiacov prevádzky už preveril 300 hlásení, z toho 30 % malo nezákonný obsah. Projekt Ekostopa rozvíja vzťah žiakov k životnému prostrediu. Tretí ocenený – TelePresence umožňuje našim univerzitám zapojiť sa do nadnárodnej spolupráce a to, čo bolo niekedy sci–fi, sa na piatich slovenských univerzitách stáva realitou. Projekt prináša do výučby virtuálne prednášky a konzultácie so zahraničnými vedcami. Už sa u nás zrealizovala napríklad aj online obhajoba dizertačnej práce.
1. miesto: cena neudelená
2. miesto: Lesnícky geografický informačný systém (Prihlasovateľ: Národné lesnícke centrum)
3. miesto: UzemnePlany.sk (Prihlasovateľ: Občianske združenie UzemnePlany.sk)
Čestné uznanie: Školský program Ekologická stopa (Prihlasovateľ: Slovenská agentúra životného prostredia) a Stopline.sk (Prihlasovateľ: eSlovensko, o.z.)
1. miesto: IS MCS – Informačný systém Modelu cestnej siete (Prihlasovateľ: Slovenská správa ciest)
2. miesto: Centrálny manažment riadenia hasičských staníc (Prihlasovateľ: Krajské riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru Nitra)
3. miesto: Centrálne spracovanie platobných výmerov na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (Prihlasovateľ: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou)
Čestné uznanie: TelePresence pre vzdelávanie (Prihlasovateľ: Cisco Slovensko)
Lesnícky geografický informačný systém (Lesnícky GIS)- Subsystém pre štátnu správu
Prihlasovateľ: Národné lesnícke centrum
Dodávateľ/realizátor projektu: Národné lesnícke centrum
Projektový manažér: RNDr. Róbert Cibula, Národné lesnícke centrum
Cieľ projektu: Vytvorenie geografického informačného systému pre špecializovanú štátnu správu na úseku lesníctva a poľovníctva (Obvodné a Krajské lesné úrady – ďalej OLÚ a KLÚ) umožňujúcu viesť centrálnu evidenciu registrov obhospodarovateľov a vlastníkov lesa, pozemkových spoločenstiev a odborných lesných hospodárov(OLH) s možnosťou editácie a zobrazenie pôsobenia jednotlivých subjektov v spolupráci s údajmi katastra a údajmi z programov starostlivosti o les (priestorové a atribútové údaje).
UzemnePlany.sk – portál o urbanizme, územnom plánovaní a tvorbe krajiny
Prihlasovateľ: Občianske združenie UzemnePlany.sk
Dodávateľ/realizátor projektu: Občianske združenie UzemnePlany.sk
Projektový manažér: Ing. Michal Burák , Občianske združenie UzemnePlany.sk
Cieľ projektu: Cieľom projektu je moderným spôsobom transparentne informovať verejnosť o pripravovaných rozvojových možnostiach obcí, miest a regiónov Slovenska a to od úrovne KURS až po územné plány jednotlivých zón v rámci konkrétneho mesta, či obce.
Čestné uznanie:
Školský program Ekologická stopa (www.ekostopa.sk)
Prihlasovateľ: Slovenská agentúra životného prostredia
Dodávateľ/realizátor projektu: Centrum environmentálnej výchovy a vzdelávania Slovenská agentúra životného prostredia
Projektový manažér: Ing. Rudolf Navrátil, Slovenská agentúra životného prostredia
Cieľ projektu: Hlavným cieľom školského programu Ekologická stopa je pochopiť vplyv našich každodenných aktivít na planétu Zem. Skúmať každodenné rozhodnutia a hľadať správne voľby v prospech životného prostredia. Tento edukačný program je postavený na práci s internetovým kalkulátorom ekologickej stopy školy. Učiteľom poskytuje moderné vyučovacie metódy, námety pre projektové vyučovanie a využitie IKT vo vyučovacom procese. Žiakom sprostredkúva nové vedomosti pomocou hravých aktivít počas samotného vyučovacieho procesu.
Stopline.sk
Prihlasovateľ: eSlovensko, o.z.
Dodávateľ/realizátor projektu: eSlovensko, o.z.
Projektový manažér: Ing. Miroslav Drobný, eSlovensko, o.z.
Cieľ projektu: Prevádzkovanie národného centra pre nahlasovanie nezákonného obsahu alebo činnosti na internete Stopline.sk, ktoré bojuje proti zneužívaniu detí (detská pornografia, sexuálne vykorisťovanie, detská prostitúcia, obchod s deťmi, grooming…), rasizmu a xenofóbií, inému obsahu alebo činnostiam, ktoré vykazujú znaky trestného činu.
IS MCS – Informačný systém Modelu cestnej siete
Prihlasovateľ: Slovenská správa ciest
Dodávateľ/realizátor projektu: Skupina ArcGEO – Softec pre IS MCS
Projektový manažér: RNDr. Slavomír Gnip, Softec s.r.o.
Cieľ projektu: Cieľom projektu bolo podporiť tieto pracovné procesy Slovenskej správy ciest:
Centrálny manažment riadenia hasičských staníc
Prihlasovateľ: Krajské riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru Nitra
Dodávateľ/realizátor projektu: Ericsson Slovakia s.r.o.
Projektový manažér: Kpt. Ing. Róbert Ambra, KR HaZZ Nitra
Cieľ projektu:
Centrálne spracovanie platobných výmerov v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Prihlasovateľ: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Dodávateľ/realizátor projektu: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Projektový manažér: Ing. Peter Spišiak, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Cieľ projektu: Zabezpečenie centrálneho spracovanie platobných výmerov v elektronickej podobe v nových výrazne skrátených zákonných lehotách pri zavedení zásady formálnej pravdy a skrátení lehoty na vydanie platobného výmeru na maximálne 15 dní.
Čestné uznanie:
TELEPRESENCE PRE VZDELÁVANIE – unikátne komunikačné riešenie pre moderné vzdelávanie, podporu nadnárodnej spolupráce a a zefektívňovanie procesu výučby
Prihlasovateľ: Cisco Slovensko
Dodávateľ/realizátor projektu: Cisco Slovensko
Projektový manažér: František Baranec, Cisco Slovensko
Cieľ projektu: Cieľom projektu je umožniť akademickým inštitúciám unikátny spôsob spolupráce a komunikácie na diaľku, pričom organizácia šetrí náklady na cestovanie, zvyšuje produktivitu, zefektívňuje a modernizuje interné a externé procesy, prispieva k šetreniu životného prostredia, zintenzívňuje otvorenú odbornú komunikáciu a vytvára príležitostí pre nadnárodnú spoluprácu vo vzdelávaní.
Zdroj [Tlačová správa ITAPA]
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.437150
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne