Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
13. 12. 2024, meniny má: Lucia
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Martina Mária Hladká
FASTUBA
15996
10. 02. 2015
Celkový počet hlasov: 1012
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Od roku 1987 do roku 2011 sa počet obyvateľov našej planéty zvýšil z 5 na 7 miliárd. Predpokladá sa, že pri súčasnom prírastku cca. 150 000 obyvateľov/deň do roku 2024 pribudne ďalšia miliarda.
Pritom radikálne narastá podiel mestského obyvateľstva. Kým pred dvesto rokmi žilo v mestách 20% populácie, okolo roku 1900 to už bolo 40%. V súčasnosti je to viac ako polovica, pričom sa predpokladá, že do roku 2030 stúpne počet obyvateľov žijúcich v mestách na 60% a do roku 2050 až na 70%. Súčasné mestá musia okrem radikálneho populačného prírastku čeliť množstvu ďalších problémov, pričom sa stále viac dostávajú do popredia požiadavky na ekonomickosť, ekologickosť, udržateľnosť a v súvislosti s častými prírodnými katastrofami aj tzv. rezilienciu (odolnosť) urbánnych štruktúr. Stále intenzívnejšie sa diskutuje o potrebe transformácie súčasných miest a čoraz častejšie sa vynára otázka, aký by mal byť model mesta 21. storočia.
Snaha priblížiť aktuálne urbanistické témy širokej verejnosti a zároveň podnietiť odbornú diskusiu sa stala hlavným cieľom projektu Urbanizmus 21. storočia („U21“), ktorý s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR vznikol v minulom roku na Ústave urbanizmu a územného plánovania Fakulty architektúry STU v Bratislave. Základnou myšlienkou projektu sa stal pohyb ako symbol napredovania a ďalšieho vývoja miest vo viacerých rovinách – v teórii, v tvorbe a vo vzdelávaní. Keďže urbanizmus je komplexná a medziodborová disciplína, aj projekt U21 pozostáva z viacerých aktivít rôzneho charakteru.
Prvou aktivitou bola výstava s rovnomenným názvom, ktorá sa uskutočnila v dňoch 3.-15.12.2014 vo výstavných priestoroch Fakulty architektúry STU v Bratislave. Výstava textovou a grafickou formou prezentovala študentské vízie miest 21. storočia. „Pohyb“ v urbanistickej teórii a myslení bol predstavený prostredníctvom študentských esejí na tému „Urbanizmus 21. storočia: výzvy, otázky, nástroje, riešenia“. „Pohyb“ a zmenu v urbanistickej tvorbe prezentovalo päť aktuálnych tém, ktoré predstavujú hlavné výzvy urbanizmu v novom tisícročí –urbánna forma, infraštruktúra, socio-ekonomická štruktúra, hodnoty a identita, ekológia a prostredie. Faktografické informácie k jednotlivým témam vo forme infografiky boli doplnené konkrétnymi príkladmi ateliérovej tvorby študentov Ústavu urbanizmu a územného plánovania FA STU, ktoré vznikli v zimnom semestri akademického roku 2013/14. Okrem teórie a tvorby bolo cieľom projektu poukázať aj na „pohyb – zmenu“ vo vzdelávaní prostredníctvom propagácie inovatívnych metód výučby formou krátkeho videa. Časť výstavy bude možné opätovne vzhliadnuť na zimnej Noci architektúry dňa 19.2.2015 v priestoroch Fakulty architektúry STU a neskôr v rámci veľtrhu CONECO v dňoch 25.-28.3.2015 v INCHEBA EXPO Bratislava.
Výstava bola iba začiatkom série aktivít a podujatí, organizovaných so zámerom vzbudiť záujem laickej verejnosti o moderný urbanizmus a súčasne otvoriť odborný diskurz na tému tvorby miest v 21. storočí. Ako platforma pre diskusiu a sústreďovanie aktuálnych informácií k téme a propagovanie ďalších aktivít projektu bude slúžiť webová stránka „urbanizmus21.wordpress.com“.
Text a fotografie: Martina Mária Hladká
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.607915
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne