Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

05. 12. 2023, meniny má: Oto

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

D. Lalíková

Autor fotografií

Ľubo Stacho

Zdroj

Vydavateľstvo EuroStav s.r.o

Zobrazení

16741

Dátum vydania

28. 04. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

44%

Celkový počet hlasov: 1095

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Rekonštrukcia a dostavba zimného štadióna O. Nepelu v Bratislave

rekonstrukciaonepelu01.jpg

Presne pred rokom sme v aprílovom čísle publikovali reportáž z rekonštrukcie a dostavby Zimného štadióna O. Nepelu v Bratislave. Bolo to teda rok pred majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa budú konať koncom apríla tohto roku. Po roku sa k tejto téme vraciame, aby sme vám predstavili už hotový štadión aj s tréningovými halami, ktorý sa počas majstrovstiev iste stane novým symbolom Bratislavy a Slovenska pred celým hokejovým svetom.

Už prvý pohľad na zrekonštruovaný Zimný štadión je dôkazom toho, že pri rekonštrukcii nešlo len o „facelifting starej dámy“, ale o kompletnú modernizáciu celého objektu. Výsledkom je moderná multifunkčná hala s novým riešením technológií, skladových a prevádzkových priestorov i priestorov pre hráčov a divákov, čiže aj nové dispozičné riešenie zázemia haly.

rekonstrukciaonepelu01.jpg

Kapacita arény sa zvýšila z 8 000 miest na 10 000. Zároveň sa zvýšila bezpečnosť návštevníkov, odstránili sa neslávne známe stĺpy v hľadisku, ktoré dlhé roky prekážali vo výhľade z viacerých miest v aréne. Súčasťou celého komplexu sú aj dve nové tréningové haly a zvýšila sa aj kapacita parkovacích miest a celý komplex dostal aj nový väčší nástupný priestor zo strany ulice Odbojárov.

Nový vstup, nový architektonický akcent

Architekti navrhli vstup do haly z nového námestia z ulice Odbojárov. Do budovy sa vstupuje cez 4 páry zdvíhacích schodísk vedúcich na 2. nadzemné podlažie. Zaujímavé tvarové a vizuálne riešenie má transparentná stena fasády na nástupnej strane haly. Práve ona spolu so štvoricou zdvíhacích schodov tvorí nový architektonický akcent celej hmoty budovy. Za ňou sa cez všetky podlažia tiahne hlavné vizuálne prepojenie exteriéru s interiérom haly.

rekonstrukciaonepelu05.jpg

V prízemí sú umiestnené šatne hráčov, účinkujúcich, aj zamestnancov s potrebným zázemím. 2. a 3. nadzemné podlažia sú venované nástupu divákov do hlavnej haly, aj bufetom a hygienickým zariadeniam po obvode celého štadióna. Na 4. nadzemnom podlaží sa nachádza prstenec sky boxov, prerušený na strane ulice Odbojárov sky lounge, z ktorého je optický kontakt s hracou plochou aj exteriérom. Na 5. nadzemnom podlaží sú po obvode haly priestory s potrebnou technickou infraštruktúrou, doplnené obchodné prevádzky, fanshop, kaviarne aj pokladne štadióna. Hlavná hala je navrhnutá ako viacúčelová, čomu je prispôsobené aj hľadisko so zasúvateľnými tribúnami.

Z východnej strany pozdĺž Trnavskej ulice je k štadiónu priradený kubus tréningovej haly s dvomi tréningovými plochami. Medzi tréningovými halami a rekonštruovanou halou Zimného štadióna je umiestnená Sieň slávy slovenského hokeja. Sieň slávy je riešená sklenenými vitrínami, ktoré sú vnímateľné aj zo strany Zimného štadióna, aj zo strany tréningových hál. Ich kompozícia s umiestnením artefaktov histórie ľadového hokeja iste zaujme návštevníkov a fanúšikov hokeja.

Symbolika ľadu aj na fasáde

Fenomén ľadu je zhmotnený aj do fasády. Vidieť to hlavne zo strany hlavného nástupu, kde transparentná fasáda pôsobí ako zamrznutá kocka, cez ktorú prenikajú lúče pulzujúceho života – diania v hale. Fasáda je zložená z niekoľkých sklených hmôt rôznych veľkostí a uhlov natočenia, ktoré počas dňa dynamicky reflektujú okolie a naopak, podvečer, keď sa štadión prebudí k životu, odhalia sa jeho útroby, jeho život a aktivity okolitému svetu.

rekonstrukciaonepelu06.jpg

Tieto veľké sklenené plochy (niektoré majú rozmery až 8×25 metrov) sú v štrukturálnom zasklení a uchytávané sú bodovými úchytmi. Ide teda o bodovo kotvenú fasádu, ktorá má okolo 1 200 m2 a je tvorená približne 750 sklenenými výplňami, z ktorých každá je geometricky úplne iná. Je to prototyp firmy Ingsteel. Bočné fasády sú už trochu jednoduchšie. Ide o konvenčné hliníkové izolačné fasády na báze stĺpik – priečnik s vloženými sklami a prítlačnými lištami, pričom hliníkový systém je aplikovaný v rôznych konfiguráciách podľa požiadaviek architekta a prítlačné lišty sú čiastočne vizuálne potláčané, aby vznikol celosklenený efekt.

Konštrukčné a stavebnotechnické riešenie

Konštrukčné riešenie vychádzalo z architektonického riešenia rekonštrukcie, na ktorom spolu s architektmi následne v rámci realizácie spolupracovala aj spoločnosť Ingsteel. Výsledkom ich spolupráce bol návrh konštrukčného riešenia rekonštrukcie, ktorý vychádzal z návrhu novej samostatnej oceľovej konštrukcie neobvyklých rozmerov, ktorá obkročila celú pôvodnú konštrukciu haly. Jej základom je 14 oceľových väzníkov s dĺžkou 86 m a výškou 6 m, ktoré sú postavené na nových zvislých konštrukciách – stĺpoch.

rekonstrukciaonepelu03.jpg

Väzníky takýchto rozmerov nie sú vo svete ničím výnimočným, ale na Slovensku boli pre občiansku stavbu pravdepodobne použité po prvýkrát. Táto oceľová konštrukcia, na výrobu ktorej bolo použitých vyše 2,5 tisíc ton ocele, obkročuje vo všetkých smeroch existujúcu betónovú konštrukciu, no nemá s ňou staticky nič spoločné. Nové priečne väzby – oceľové väzníky – obkročujú pôvodné železobetónové tribúny, nové stĺpy sú votknuté do základovej železobetónovej konštrukcie.

Tým, že sa pôvodná železobetónová strecha s oceľovou konštrukciou navrhla odstrániť a nahradiť touto novou oceľovou strešnou konštrukciou, postavenou na stĺpoch, vyriešili projektanti problém s pôvodnými nosnými stĺpmi v hľadisku, ktoré mohli byť pri rekonštrukcii odstránené, aby neobmedzovali výhľad hokejovým fanúšikom. Nová oceľová konštrukcia má vlastný nosný systém, je zavesená zhora v úrovni strechy a všetky podlažia sú zavesené pod ňou.

Z pôvodnej nosnej železobetónovej monolitickej konštrukcie navrhli projektanti ponechať železobetónové priečne väzby tribún s niektorými stĺpmi a priečľou sklonenou k ľadovej ploche vrátane železobetónových stupňov v hľadisku. Zastrešenie štadióna bolo navrhnuté ako odľahčená sendvičová konštrukcia a obvodový plášť riešili ako závesný hliníkový so štrukturálnym zasklením. Nadzemné konštrukcie tréningových hál sú oceľové a vytvárajú dva halové priestory s potrebnou štruktúrou zázemia. Ich opláštenie je riešené skladanými sendvičovými panelmi v kombinácii s prefabrikovaným sendvičovým železobetónovým obvodovým plášťom.

rekonstrukciaonepelu07.jpg

Pod tréningovými halami sú 2 podzemné podlažia pre garážové státia a technické priestory pre oba objekty. Konštrukcia podzemnej stavby pod tréningovými halami je realizovaná z vodostavebného betónu uloženého do suchej zapaženej stavebnej jamy (s odčerpaním podzemnej vody), bez izolácií. Tejto technológii sa medzi stavbármi hovorí systém bielej vane a v podmienkach Slovenska bola použitá už viackrát. Napriek tomu bývajú s touto technológiou spojené rôzne problémy, pretože si vyžaduje prísne dodržanie technologických postupov pri betónovaní, ako aj presných receptúr na výrobu betónov.

Ak sa nedodržia, biela vaňa nefunguje, sú v nej trhliny, ktoré spôsobujú jej zatekanie. Našťastie, pri výstavbe podzemnej stavby pod tréningovými halami sa podarilo dodržať všetky technologické postupy a namiešať správne receptúry betónov a výsledkom je funkčná biela vaňa, ktorá netečie!

Ďalšie technické zaujímavosti stavby

Súčasťou nového štadióna je aj špeciálny bezpečnostný a aktívny informačný systém. Z hľadiska bezpečnosti je to tzv. face recording – čo znamená snímanie tvárí návštevníkov ešte pred vstupom do štadióna, pri kontrole vstupeniek – aby sa zabránilo vstupu nežiaducich osôb. Rozmiestnenie bezpečnostných kamier po štadióne umožňuje nasnímanie hľadiska a v prípade incidentu zaznamenanie jeho miesta či vyselektovanie jeho aktérov.

rekonstrukciaonepelu08.jpg

Súčasťou aktívneho informačného systému je ozvučenie a osvetlenie štadióna modernými systémami. Ďalším zaujímavým prvkom je informačná kocka – čiže systém jednej celoplošnej multimediálnej obrazovky, ktorá informuje divákov aj mimo hľadiska o dianí na štadióne. Reklamný ovál je umiestnený a zavesený centrálne (nad hlavami divákov) tak, aby dominoval priestoru spolu s kockou a zároveň nebránil výhľadu na ňu. Kocka, reklamný pás a vzduchotechnické rozvody sú zavesené na prvky strešnej konštrukcie.

Farebné riešenie exteriéru aj interiéru

Sivo-červená kombinácia sa stala dominantnou v exteriéri aj v interiéri, a to nielen v hlavnej hale, ale aj v tréningových halách. Už na prvý pohľad vidieť, že rekonštruovaná stará hala aj nové dve tréningové haly tvoria jeden architektonický a funkčný celok, a to ako po stránke tvarovej a materiálovej, tak aj z hľadiska farebného riešenia.

rekonstrukciaonepelu04.jpg

Z exteriéru sú na hlavnej hokejovej hale dominantné transparentné fasády s nádychom do sivomodra a sivé a červené obklady rebier, podhľadov a ramien výsuvných schodísk. Sivo-červená kombinácia je použitá z exteriéru aj na skladanom plášti tréningových hál, ktorý je obložený plechmi v sivej farebnosti a len okolo pozdĺžnych okien sú obklady červenej farby. Táto farebnosť dominuje aj v interiéri.

rekonstrukciaonepelu02.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 71 | T: 0.513024

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne