Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

623 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

29. 11. 2023, meniny má: Vratko

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

M. Horváthová

Autor fotografií

Rieder Smart Elements GmbH

Zdroj

EuroStav

Zobrazení

14199

Dátum vydania

09. 01. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

44%

Celkový počet hlasov: 614

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Prvá udržateľná výstava dOCUMENTA ( 13 )

documenta01.jpg

Každých 5 rokov sa umelecký svet stretá v nemeckom meste Kassel na výstave dOCUMENTA (13), považovanej za jednu z najvýznamnejších umeleckých výstav na svete, ktorá mapuje najnovšie trendy z oblasti moderného a súčasného umenia a kultúry. Na rozdiel od umeleckých diel inštalovaných v múzejných budovách je dOCUMENTA (13) výstava, ktorej umelecké objekty a prezentácie sú inštalované pod holým nebom. Tento rok na výstave predstavilo svoje všestranné umelecké projekty viac ako 150 umelcov z 55 krajín.

Toto podujatie založil umelec, učiteľ a kurátor Arnold Bode v roku 1955 ako súčasť Bundesgartenschau (Národného záhradníckeho festivalu), ktorý sa konal v Kasseli v tom čase. Odvtedy, každých päť rokov, sa celé mesto Kassel na 100 dní premení na „udržateľné múzeum“. Prezentované diela po minulé roky – ako plastiky, performance, obrazy, fotografie, filmy, texty a zvukové záznamy, z oblastí umenia, politiky, literatúry, filozofie a vedy – doplnili tento rok objekty z oblasti stavebníctva. Výstava dOCUMENTA (13) prebiehala na niekoľkých miestach v meste Kassel, okrem iného v mestskom múzeu Fridericianum, v oranžériu, vo veľkom mestskom parku Karlsaue a v priestoroch bývalého hlavného nádražia Kulturbahnhof, kde si mohli návštevníci výstavy prezrieť zaujímavo nainštalovaných 24 výstavných objektov, ktoré spoločne tvorili „udržateľné múzeum“.

documenta01.jpg

Ekologické stavby

Výstavu dOCUMENTA (13) alebo prvé „udržateľné múzeum“ z trvalo udržateľných stavebných materiálov zrealizovali dvaja sponzori Der Grüne Punkt a Green Building Group ktorí sa špecializujú na výstavbu ekologických stavieb. Ich budovy symbolizujú udržateľný, ekonomický koncept, využívajúci materiály a technológie šetrné k životnému prostrediu. Po ukončení výstavy budú prezentované objekty demontované a venované sociálnym a kultúrnym inštitúciám, ekologickým a humanitárnym organizáciám, aby pripomínali ľuďom počas celého roka problémy, s ktorými musíme v súčasnosti bojovať na celom svete.

documenta02.jpg

Öko Skin – betón vystužený skleným vláknom

Okrem týchto ekologických stavieb, si môžu návštevníci „udržateľného múzea“ prezrieť budovy šetrné k životnému prostrediu s fasádou z „organickej kože“. Tento ekologický, extrémne odolný fasádny materiál – betón vystužený skleným vláknom, sa umiestňuje na najvyšších priečkach v zozname udržateľných stavebných materiálov. Jeho základom sú nerastné suroviny, preto je úplne recyklovateľný. V porovnaní s inými fasádnych materiálmi, výroba betónu vystuženého skleným vláknom generuje o 40 % menej emisií skleníkových plynov. Okrem prehliadky hmotných objektov a prezentovaných inštalácií, trinásty ročník výstavy dOCUMENTA (13) ponúkol aj rozsiahly program prednášok, seminárov, kongresov, prezentácií filmov, prednesov poézie a prózy, hudobných vystúpení, inštalácií množstva zaujímavých fotografií, filmových projekcií aj vystúpenia divadelných umelcov, ktoré sa odohrávali priamo medzi exponátmi. Keďže táto výstava sa „odohráva“ na veľkej ploche, návštevník potrebuje minimálne dva dni, aby si exponáty prezrel a tiež môže využiť profesionálnych sprievodcov, vyškolených na konkrétnu oblasť umenia, ktorí sú na výstave k dispozícii.

documenta03.jpg
documenta04.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.346156

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne