Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

07. 12. 2023, meniny má: Ambróz

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.

Autor fotografií

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.

Zdroj

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.

Zobrazení

11467

Dátum vydania

19. 03. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

47%

Celkový počet hlasov: 517

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

OBYTNÉ VEŽE

obytne-veze-titulka.jpg

Téma: Obytné veže
Soul, Kórea

Architektonická skupina BIG, so zakladajúcim dánskym architektom Bjarke Ingelsom, významným predstaviteľom udržateľnej architektúry, vyhrala architektonickú súťaž na obytné veže pre občanov Soulu, hlavného mesta Južnej Kórei. Veže budú situované na juhovýchodnom okraji obchodnej štvrti Yongsan na nábreží rieky Han. Tento 3D kríž vytvorený z veží, bude taký vysoký, že po jeho zrealizovaní sa stane dominantou siluety Soulu a tiež výraznou značkou nového kultúrneho a obchodného centra mesta.

obytne-veze1.jpg

Zaujímavý projekt na tieto obytné veže, ktorý ozvláštni okraj obchodnej štvrte Yongsan a prispeje k rozvíjajúcej sa panoráme mesta Soul, budú realizovať architekti zo skupiny BIGBjarke Ingels Group. Vďaka svojmu jedinečnému riešeniu sa presadili so svojim projektom v silnej konkurencii 19 medzinárodných architektonických kancelárií, akými boli napr. Skidmore, Owings & Merrill LLP (SOM), Dominique Perrault Architecture, REX Architecture P.C. a Architects MVRDV.

Architektonické riešenie

Celá plocha, na ktorej sa obytné veže budú nachádzať, je 21 000 m2 a susedí s už existujúcou mestskou zástavbou. Základom architektonického návrhu skupiny BIG sú dve veže výšok 214 a 204 metrov. Aby autori splnili výškové požiadavky tohto miesta a zároveň požiadavky počtu bytov, sú dve vertikály prepojené horizontálnymi hmotami, ktoré ich spájajú ako „mosty“ vo výškach 70 a 140 metrov. Okrem toho sú obe veže prepojené cez reštauráciu (ktorá bude zabezpečovať stravovanie aj pre obyvateľov veží), bar na prízemní a „nádvorím“ v podzemí. Takže kompozíciou a vzájomným prepojením dvoch vertikálnych a dvoch horizontálnych hmôt vznikol akýsi obytný „kríž veží“, ako vstupná brána do mesta Soul a zároveň do novej obchodnej štvrte signalizujúca moderný rozvoj tejto časti mesta.

obytne-veze2.jpg

Zaujímavosťou prepájajúcich horizontálnych veží je, že budú mať na strechách vytvorené zelené záhrady prístupné nielen pre obyvateľov veží ale aj pre návštevníkov reštaurácie či baru. Strešné záhrady poskytnú príjemné prostredie s množstvom športových aktivít. Zároveň bude zo strešných záhrad nádherný výhľad na okolie veží i na panorámu mesta. Pohľad na architektúru veží bude určite zo striech úplne iný ako z ulice pod nimi. Obytné veže ponúknu viac ako 600 nadštandardných apartmánov, vrátane knižnice, priestorov pre galériu a materskú školu. Architekti pri svojom návrhu dbali na optimálne podmienky, preto sú apartmány orientované na svetové strany tak, aby mali zabezpečený dostatok denného svetla a tiež výhľad. Vonkajšie fasády veží sú tiež navrhnuté s ohľadom na orientáciu na svetové strany, pre zabezpečenie dostatočného denného svetla a dobrých solárnych podmienok.

V spolupráci s BIG pripravila Martina Horváthová Vizualizácie: BIG-Bjarke Ingels Group

obytne-veze3.jpg

Lokalita: Soul, Kórea

Klient: Dreamhub

Architektonické riešenie: BIG-Bjarke Ingels Group

Zodpovední projektanti: Bjarke Ingels, Thomas Christoffersen,
Finn No/rkjaer

Riaditeľ projektu: Andre Schmidt

Vedúci projektu: Kamilla Heskje, Cat Huang

Inžinieri: Arup Dublin (SMEP) & Amsterdam (Lighting)

Záhradní architekti: Martha Schwarz Partners (MSP)

Miestny architekt: SIAPLAN

Veža 1: výška – 214 m / 52 poschodí

Veža 2: výška – 204 m / 48 poschodí

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.188178

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne