Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
06. 11. 2024, meniny má: Renáta
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Cena ARCH
Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.
18032
10. 11. 2012
Celkový počet hlasov: 771
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Cena ARCH je prestížnou cenou za architektúru, od roku 1998 udeľovanou mienkotvorným odborným časopisom ARCH o architektúre a inej kultúre, ktorý od roku 2006 vydáva Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o. Zámerom ceny je vyzdvihnúť pozoruhodné diela domácej architektonickej scény a prispieť tak k jej ďalšej kultivácii.
Cena ARCH má vysoký profesionálny kredit, ktorý zabezpečuje účasť špičkových európskych architektov v porote. Jej špecifickým znakom je pravidlo, že sa do nej nemožno prihlásiť. Nominácie na Cenu ARCH udeľuje každoročne redakčná rada časopisu, ktorú tvoria významné osobnosti slovenskej a stredoeurópskej architektonickej scény.
O udelení Ceny ARCH 2012 rozhodovala medzinárodná porota v zložení Andrea Bacová (šéfredaktorka časopisu ARCH, Slovensko), Irakli Eristavi (Slovensko), László Kalmár (Maďarsko), Pavol Paňák (Slovensko) a Ján Stempel (Česká republika)v dňoch 26. – 28. septembra 2012.
Porota posudzovala desať architektonických diel, ktoré na tohoročnú cenu nominovala redakčná rada časopisu. Boli to: Rodinný dom v Bratislave-Záhorskej Bystrici, Dom smútku v Uhorskom, Dom K v Bratislave-Rusovciach, Múzeum Ladislava Mattyasovszkého v kláštore františkánov v Liptovskom Mikuláši-Okoličnom, Bytový dom s 34 b. j. v Liptovskom Mikuláši-Palúdzke, Vyhliadková veža Unimo v Detve, Rekonštrukcia Starej radnice v Bratislave, Administratívna budova Westend Square v Bratislave, Víkendový dom v Nosiciach a Chata 5×T v Senci.
BYTOVÝ DOM V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI-PALÚDZKE
Architekti: MARTIN BOBÁK, MARTIN BÁTIK,
spolupráca PAVEL BOBÁK
Z hodnotenia poroty: V tomto dome vidím najsilnejšie posolstvo v súčasnej mizérii developerských okolností, v stláčaní ceny domov dole. Je to príklad toho, že sa dá urobiť dobrý dom za málo peňazí… V prostredí mestečiek tejto veľkosti je to naprosto výborný príklad… Tento dom má v sebe výborné posolstvo a nemá význam sa rozprávať o nejakých dielčich formálnych otázkach či chybách. Jeho zjav a posolstvo sú prosto skvelé… Posolstvo mladých mikulášskych architektov kultivuje najmasovejšiu architektonickú substanciu – bytové domy, stavané v réžii bezohľadne ziskuchtivého developerstva. (Pavol Paňák)
Bytovka bola sympatická tou každodennosťou, bežnosťou, pritom veľmi príjemnou geometrickou hrou okenných otvorov. Hoci niekomu to môže pripadať banálne, podľa mňa sú to témy, ktoré vedia na takomto dome fungovať… je to slušný dnešný barak za rozumné peniaze… Takýto dom v takomto prostredí môže pôsobiť až katarzne. A to je veľmi dôležité… (Irakli Eristavi)
Veľmi dobré je, že sú tam rôzne veľkosti bytov bez ohľadu na to, či to priniesol investor alebo architekt. Jedným z najväčších rizík takéhoto bývania je totiž to, že sa tam zhromaždí veľmi jednoliate spoločenstvo a dôjde k istej sociálnej segregácii. Záujmom mesta i štátu je, aby k čomusi takému nedochádzalo, a preto by mali takéto riešenia podporovať. (László Kalmár)
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.376434
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne