Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

21. 05. 2024, meniny má: Zina

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Andrea Bočková

Autor fotografií

Ľubo a Monika Stacho

Zdroj

Časopis ARCH

Zobrazení

12096

Dátum vydania

16. 08. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

48%

Celkový počet hlasov: 580

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

K U N S T H A L L E - V ( H ) O D N Ý S V E T ?

arch-7–8–2013-kunsthalle.jpg

„Planéta je voda, telo je voda, mesto je voda, dážď, oceány, rieky, jazerá, cievy, slina, pot, slza, kanalizácia, prameň, prívalová voda, záplava, kúpeľ sú voda tiež. Táto spotreba tekutín v meste je znakom jeho zdravia a krásy… voda je sladká, voda je čerstvá, voda je krehká, voda je silná. Indiáni sa presúvali, žili a plávali v uctievaných riekach. Karavely im priniesli život s novými zvykmi a trápeniami, na ich pláže osláv s nekonečným horizontom prírodnej viery zrazu piesok priniesol cudzích mužov a kultúru… Dnešné mestá zápasia so svojimi vlastnými slzami, medzi krásami vodorovných pláží a jazier a medzi smrtiacimi záplavami… Tradičné metropoly zápasia o opätovné získanie svojej prírody a zelene uprostred aglomerácie vozidiel a pohodlia mechanickej dopravy, ktorá skryštalizovala v mestách na nepriepustný, rovný a vyschnutý povrch ciest.“

Objekt na rozhraní historického centra a mestského parku – Košičanmi roky vnímaný ako stará (s)krytá plaváreň – bol postavený v rokoch 1957 až 1961 podľa projektu košického architekta Ladislava Greča. Otvorenie vtedy iba štvrtého krytého bazénu na Slovensku bolo v tlači avizované slovami: „Už len niekoľko týždňov chýba do otvorenia krytej plavárne v Košiciach, ktorá svojím riešením a vybavením bude jednou z najmodernejších u nás. V tomto období robia posledné úpravy na vnútornom zariadení haly pre plavcov s 25 m dlhým bazénom, v ktorom bude stále teplá voda asi 26°C. Okrem 25 m bazénu bude v krytej plavárni parný kúpeľ so suchou i vlhkou parou, menšie bazény s rozdielne teplou vodou a oddelenie vaňových kúpeľov.“ Naozaj už len o niekoľko týždňov bola spustená prevádzka plavárne, ku ktorej sa neskôr pristaval areál s vonkajším 50-metrovým a detským bazénom. Svoju pôvodnú funkciu plnil objekt do konca sedemdesiatych rokov, kedy tok susedného Mlynského náhonu nahradila dopravná tepna. Vypustením koryta došlo k poklesu spodnej vody a narušeniu viacerých stavieb v okolí, vrátane statiky plavárne. Od roku 1992 bola zatvorená a stala sa tak súčasťou vtedajšej koncepcie Zmiznutie vody z mesta.

arch-7–8–2013-kunsthalle4.jpg
arch-7–8–2013-kunsthalle5.jpg

Návrat vody do mesta je dnes jednou z hlavných programových línií Košíc – EHMK 2013. Aj v tejto súvislosti mesto v roku 2010 vypísalo architektonickú súťaž na rekonštrukciu chátrajúcej plavárne pod názvom Vodný svet. Zámerom bolo zachovať architektúru pôvodnej stavby a programovo zlúčiť vodný svet ľudí s vodným svetom živočíchov. Myšlienka kombinácie bazénov s tobogánmi a akvárií s leguánmi ostala nenaplnená. Z pôvodne plánovaného Vodného sveta sa vykľul svet v(h)odného umenia. Umenia, ktoré svojou koncepciou, inštaláciou, choreografiou, réžiou…, s vodou, na vode, pod vodou, pri vode…, dokáže reagovať, inšpirovať, obsadiť… špecifický priestor. Prestavba starej krytej plavárne na košickú halu umenia HUK v celku aj mnohých detailoch kopíruje alebo zachováva jej pôvodné prvky; zo statických dôvodov museli byť zbúrané a nahradené novými konštrukciami len bočné krídla objektu.

arch-7–8–2013-kunsthalle6.jpg

Centrálnemu priestoru naďalej dominuje „bazén“ – stopa predchádzajúcej funkcie. Zachované štartovacie stupne a travertínová obruba už nelemujú elegantnú formu pôvodného bazénového telesa, ale „rámujú“ scénu pre širokú škálu súčasného vizuálneho umenia, v ktorom prítomnosť vodnej hladiny nebude iba odrazom, ale obrazom. Typológia a charakteristické znaky starej plavárne silne ovplyvnili, resp. definovali aj ostatné výstavné priestory, prevádzkovo koncipované ako prepojené alebo samostatné funkčné jednotky. Jedinou stálou expozíciou sú pôvodné nástenné mozaiky autorky Herty Ondrušovej-Viktorínovej, rekonštruované a prenesené na rozšírenú galériu druhého podlažia.

arch-7–8–2013-kunsthalle2.jpg Hranica medzi vnútorným svetom vizuálneho umenia a typickou atmosférou opäť otvoreného areálu letného kúpaliska umožňuje optický aj fyzický kontakt oboch svetov. Vo vnútri Druh, Presná postava a Úplný všežravec obklopujú bazén so Znalcom a Vzdialeným bratrancom sochára Tonyho Cragga. Okolo vonkajšieho bazéna rôzne druhy postáv úplných všežravcov znalecky pozorujú vzdialené sesternice… Verím, že táto hranica nie je príliš krehká a v košickej Kunsthalle sa ešte veľakrát ocitne súčasné umenie na dne… A to, či vodný priestor je zároveň aj vhodný, ukáže asi jedine čas.

Časopis ARCH 07–08/2013, Andrea Bočková

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.432762

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne