Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

07. 12. 2023, meniny má: Ambróz

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Marián Hudec

Autor fotografií

Galéria mesta Košice, Aupark Žilina, Galéria mesta Žilina

Zdroj

Stavebné fórum.sk

Zobrazení

14474

Dátum vydania

14. 12. 2010

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

55%

Celkový počet hlasov: 997

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Investície do komerčných nehnuteľností vraj očakáva rast

investicie01.jpg

Podľa odborníkov sa v poslednom štvrťroku 2010 trh nehnuteľností v krajinách strednej Európy odrazil od dna. Rozsah lokalít, na ktoré sa zameriava pozornosť investorov v tomto regióne, je stále dosť rôznorodý. V hlavnom segmente, čo sú kancelárske priestory, je na tom dobre Poľsko a Česko, menej už Slovensko. Sčasti boduje Maďarsko a Rusko, zaujímavé sú pobaltské krajiny. Investície sú už na úrovni vlaňajška a postupne sa stabilizujú i ceny, ktoré reguluje zisk. Vďaka tomu opäť funguje realitný biznis, aj napriek rôznym rizikám. Developeri poukazujú na rastúci optimizmus na globálnom trhu s nehnuteľnosťami. Navyše, na budúci rok má sektor komerčných nehnuteľností rásť.

Nové projekty v Trnave i v Košiciach

investicie02.jpg V obidvoch mestách pokračuje výstavba obchodných centier. V Trnave je to nemecká skupina Saller Group so svojím nákupným centrom za vyše 10 miliónov eur. Developer tu naplánoval až 448 parkovacích miest. Nezaháľa ani Tesco, ktoré má na severovýchode mesta hypermarket a obchodnú galériu. Na prelome rokov 2011 a 2012 chce britská spoločnosť otvoriť samostatný objekt, ktorým rozšíri terajší areál.

Spoločnosť IQS chce na budúci rok začať stavať v západnej časti Košíc moderný polyfunkčný objekt. Konštrukčne sa počíta s tromi výškovými úrovňami budovy a podzemným parkovaním pre takmer stovku áut. Najvyššia 6-poschodová časť v spojení štvorposchodového krídla a dvojposchodovej podnože vytvorí súbor pre administratívu. Ten chce investor poskytnúť softvérovým spoločnostiam, advokácii, obchodu a poradenským službám. Prízemie a prvé poschodie bude patriť komerčným prevádzkam. Ráta sa s maloobchodom, reštauráciami, kozmetikou, či lekárskymi službami. Stavbu skončia do dvoch rokov.

Mimochodom, IQS stála za viacerými realitnými projektmi. Pri projekte Domy Jazero koordinovala so spoločnosťou IQ Multi Bau radovú zástavbu 18 domov pri košickom sídlisku Nad jazerom. S firmou RoTTel zasa figurovala pri predaji stavebných pozemkov v projekte Lesopark v južnej časti Popradu. Samostatne bola spoločnosť IQS aktívna pri rekonštrukciách administratívnych budov či košického hotela Kohal. Zároveň má v príprave výstavbu obytných súborov na východnom Slovensku. Na obyvateľa Košíc a Trnavy pripadá v porovnaní s inými mestami relatívne málo nákupnej plochy, čo dáva realitným investorom stále priestor na nové projekty.

Stavia sa aj na okraji Bratislavy a vo Zvolene

Nákupná zóna na severozápadnom okraji hlavného mesta sa otvorila. Po niekoľkých rokoch neprítomnosti akéhokoľvek nákupného centra v tejto lokalite pribudlo začiatkom jesene viac než 36-tisíc m2 v projekte Storeland. V lete tu Baumax otvoril svoju najväčšiu prevádzku na Slovensku. Storeland ponúka ďalších 16-tisíc m2 pre menších nájomcov. Svoje prevádzky tu má Mountfield, Siko, Jysk, Koberce Trend, Planeo elektro, nábytkársky Möbel Hoff a ďalší nájomcovia.

investicie03.jpg V Trenčíne je obchodné a nákupné centrum už tretí rok v tesnej blízkosti severojužnej dopravnej tepny mesta a hlavnej križovatky vedúcej na najväčšie trenčianske sídlisko JUH. Na okraji Zvolena sa začala rozsiahla výstavba nákupného a logistického parku. Developerom je banskobystrický VAV Invest cez spoločnosť CC Development, pričom prvé obchody by mali otvoriť už pred tohtoročnými Vianocami. Retail Park vo Zvolene vyrastá na 28 ha pri výjazde z mesta smerom do Banskej Bystrice oproti závodu Continental. Cez križovatku je aj nákupné centrum Stop.Shop, predajňa Metro, ako aj menšie prevádzky služieb, obchodov a servisov. Po pravej strane cesty do Banskej Bystrice by mali byť umiestnené vlastné sektory jednotlivých obchodných sietí. Celkovo majú v Retail Parku k dispozícii 7 veľkých a niekoľko menších sektorov, najväčší má predajnú plochu takmer 18-tisíc m2.

Žilina s najväčšou hustotou obchodných centier

V centre považskej metropoly otvorili v októbri Aupark, v novembri moderné európske centrum Mirage a do tretice tu vyrastá aj ďalšie nákupné centrum Crystal Palace. Bude mať 5 nadzemných a 1 podzemné podlažie. Dokopy prinesie zhruba 6-tisíc m2, z toho necelá polovica je vyhradená pre kancelárie. Tie vyrastú na troch najvyšších podlažiach, obchody pokryjú 1 podzemné, prízemné a 1 nadzemné.

Žilinský Aupark priniesol do administratívneho, hospodárskeho a kultúrneho centra severozápadného Slovenska 24-tisíc m2 maloobchodnej a takmer 2 000 m2 kancelárskej plochy. Moderné nákupno-zábavné centrum mestského typu ponúka viac ako 120 prevádzok, v parkovacom dome sa nachádza vyše 850 parkovacích miest. Medzi najvýznamnejších nájomcov patria módne reťazce H&M, New Yorker, prevádzky rýchleho občerstvenia Burger King, Subway, supermarket Billa, elektro Datart, kníhkupectvo Panta Rhei. Ponuku dopĺňajú športové predajne, banky, telekomunikačné spoločnosti, kvetinárstvo, kaderníctvo, rýchločistiareň, cestovné kancelárie, drogéria či lekáreň.

Stavbu Auparku viackrát spochybnili predstavitelia mesta Žilina. Dôvodom sporov bolo napríklad územné rozhodnutie na stavbu či kúpna zmluva medzi spoločnosťou Aupark II a mestom Žilina o predaji Štúrovho námestia z roku 2004. V metropole Považia má navyše vyrásť aj multifunkčný komplex Štadión z dielne Avestus Real Estate. V pomere k svojej veľkosti sa tak zo Žiliny stáva mesto s relatívne najväčšou hustotou obchodných centier na Slovensku.

Foto – Galéria mesta Košice, Aupark Žilina, Galéria mesta Žilina

1. Nový polyfunkčný objekt IQS v Košiciach
2. Vnútrajšok žilinského Auparku
3. Crystal Palace v Žiline s novým obchodným centrom

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.447385

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne