Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
09. 11. 2024, meniny má: Teodor
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Marián Hudec
Galéria mesta Bratislava, Galéria mesta Žilina, Galéria mesta Košice
15935
20. 12. 2010
Celkový počet hlasov: 1641
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Na spojení viacerých druhov verejnej dopravy, čiže mestských a prímestských autobusov, električiek, trolejbusov i vlakov na území celého štátu, sa už dlhšie intenzívne pracuje. Integrovaná doprava je jednoduchá, spoľahlivá a prehľadná preprava podľa spoločných prepravných a tarifných podmienok. Pre ľudí to znamená, že sa dovezú do a z práce bez čakania v dopravnej zápche a nemusia hľadať voľné parkoviská. Systém je výhodný aj pre dopravcov, pretože majú viacej cestujúcich, zvyšujú si tržby, a tým pádom môžu modernizovať dopravný park. V konečnom dôsledku pomôže ekonomicky a efektívne využívať verejné dopravné prostriedky. U nás začala integrovaná doprava vznikať po roku 2002 a dnes sa nachádza v rôznom vývojovom štádiu v Bratislave, Žiline a Košiciach.
V tomto roku sa rozbehol integrovaný dopravný systém v Bratislave a Bratislavskom kraji. Cestujúci začali využívať jednotný cestovný lístok v celom regióne. „Zavádzame pravidelné intervaly spojov, ich nadväznosť a garantovanú obsluha všetkých obcí v regióne. Vytvorili sme základné organizačno-technicko-finančné predpoklady na to, aby projekt bol úspešný,“ priblížil hlavné výhody integrovanej dopravy (ID) generálny riaditeľ spoločnosti Bratislavská integrovaná doprava (BID) Alexander Ballek.
Do ID sú zapojení traja prepravcovia, a to Dopravný podnik Bratislava, Slovak Lines a Železničná spoločnosť Slovensko. Bolo potrebné presvedčiť ich, že optimalizáciou dopravy len získajú. Bol to plán dopravnej obsluhy regiónu, ktorý zohľadnil údaje o doprave a pomohol odstrániť paralelné jazdy. Na rozvoj ID potrebuje Bratislava a Bratislavský kraj zodpovedajúcu infraštruktúru. Spomínaní prepravcovia na to už reagujú. Napríklad Slovak Lines kúpil moderné autobusy, vozidlový park obnovuje aj dopravný podnik a železnice plánujú dodávku nových prímestských vlakových súprav.
ID si však žiada aj nové priestupné stanice, vlakové a autobusové stanice a najmä nástupné ostrovčeky, aby prestupovanie bolo plynulé a bez ťažkostí. „Robia to všetky tri prepravné spoločnosti, chce to však čas a peniaze. Napríklad železnice pripravujú v nových bratislavských obchodných centrách zastávky, menovite vo Vrakuni, v Devínskej Novej vsi, Lamači a Petržalke,“ dodal Ballek.
Podľa nových taríf budú lístky v BID lacnejšie. Už od jesene sa má cestovať po celom Bratislavskom kraji od 2,30 eura na deň, a to všetkými druhmi verejnej dopravy. Cestujúci budú môcť použiť regiobus, električku, trolejbus, autobus MHD a regionálny vlak v Bratislave i v celom BSK. Okrem toho poslanci kraja nedávno schválili aj niektoré zľavy na lístky v ID. Cenník BID je variabilný a počíta s rôznymi potrebami cestujúcich. Ľudia si budú môcť vybrať, či chcú cestovať len v meste Bratislava (lístky druhu CITY), alebo len v regióne (druh REGIO), prípadne chcú cestovať v meste aj v regióne (druh KOMBI). Na výber budú jednorazové lístky s rôznou časovou platnosťou a predplatné lístky na mesiac, tri mesiace a rok.
Žilinský regionálny integrovaný dopravný systém ŽRIDS tvorí integrácia osobnej železničnej dopravy na trati Žilina – Rajec, ktorú prevádzkuje Železničná spoločnosť Slovensko s mestskou hromadnou dopravou v Žiline zabezpečovanou Dopravným podnikom mesta Žilina. ID je rozdelená do 7 tarifných zón (dve obsluhuje MHD) s úplnou integráciou všetkých tarifných bodov na trati Žilina – Rajec. Tento IDS vznikol v roku 2003, keď Slovenská investičná a realitná spoločnosť (SIRS) v Žiline pomohla obnoviť dopravu na spomínanej regionálnej trati. Do ID sa mala zapojiť aj SAD v Trenčíne, mesto Trenčín a letisko v Dolnom Hričove. Zámer v tejto časti zatiaľ nevyšiel a zostal len v projekte.
Letisko v Dolnom Hričove slúži pre potreby regiónu severozápadného Slovenska, ktorý má približne 1,2 milióna obyvateľov a je po Bratislave a Košiciach tretím ekonomickým a hospodárskym centrom Slovenska. Táto oblasť je súčasťou Euroregiónu Beskydy. Letecké spojenie z centra Považia do Prahy je dvakrát denne. Z Prahy možno letieť ďalšími nadväzujúcimi spojmi do celého sveta.
Kľúčovým bodom súčasnej Regionálnej ID v Žiline je tamojší dopravný podnik, ktorý od 15. 2. 2010 zaviedol elektronický cestovný SMS lístok. Žiadateľ – budúci cestujúci – pošle na vopred určené špeciálne skrátené číslo zo svojho mobilného telefónu SMS správu podľa zadaných kritérií (väčšinou prázdnu SMS správu). Po overení funkčnosti SIM karty a výšky kreditu pri predplatenej SIM karte, resp. platnosti paušálneho programu, dôjde na SIM kartu potvrdzujúca správa, ktorá obsahuje potvrdenie o zakúpení SMS lístka, čas zakúpenia a overovací kód. Až po prijatí potvrdzujúcej SMS správy je cestujúci oprávnený nastúpiť do prostriedkov MHD. Žilinčania túto modernú formu zaviedli po Bratislave, kde je o to čoraz väčší záujem.
Presne taký je aj v Žiline. Tamojší dopravný podnik prepraví 12 miliónov platiacich cestujúcich ročne, žilinské priemerné cestovné je pri čipových kartách 0,22 eura. Nedávno uviedol do prevádzky aj novú webovú stránku pre verejnosť a uhradil ju z medzinárodného projektu Benefit.
Košice a Košický samosprávny kraj sa tiež usilujú o sprevádzkovanie IDS, a to v prvom rade ako integrovaného systému osobnej koľajovej dopravy (ISKD). Príprava ISKD v regióne Košíc sa začala v 90. rokoch 20. storočia overovacou prevádzkou Košického integrovaného dopravného systému (KIDS) v roku 1999 za účasti železničnej, autobusovej a mestskej hromadnej dopravy na zabezpečenie zvozu zamestnancov U. S. Steel Košice do železničnej stanice Haniska pri Košiciach na jeden prepravný doklad.
Prvá etapa KIDS fungovala v rokoch 2001 až 2005. V roku 2004 sa začala pripravovať druhá etapa, ktorá vychádzala aj z koncepcie tvorby regionálnej dopravnej politiky na zvýraznenie podpory rozvoja integrovaných dopravných systémov (MDPaT SR, 2002). Mesto a Košický samosprávny kraj (KSK) prípravu projektu smerovali ku komplexnému riešeniu integrovaného dopravného systému tak, aby sa vybudovala potrebná infraštruktúra v meste a jeho širšom okolí, čo bolo základom vzniku Košickej koľajovej osobnej regionálnej integrovanej dopravy (KORID).
V decembri 2006 sa podpísala dohoda o spolupráci medzi Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, KSK, mestom Košice a Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR), výsledkom ktorej bolo začatie projektovej prípravy spracovaním Štúdie integrovaného systému osobnej koľajovej dopravy v regióne Košíc. Jej výstupom je dnes príprava projektov na dopravné stavby a technológie KORID-u.
Kým na Slovensku sa o vytváraní systémov ID intenzívnejšie hovorí až v posledných rokoch, v Českej republike sa tieto začali rozvíjať už začiatkom 90. rokov minulého storočia – predovšetkým v Prahe. Zaujímavý je vývoj integrovaného dopravného systému v Juhomoravskom kraji. Prvé pokusy o integráciu siahajú ešte do roku 1987. Neboli však úspešné, a tak skutočný začiatok sa datuje do roku 2001. Dnes je do systému zapojených 113 trás, z toho 5 vlakových, 13 električkových, 13 trolejbusových a zvyšných 82 autobusových. Dopravu zabezpečuje 12 dopravcov.
V štandardoch sú vymedzené dôležité pravidlá a zásady pre spoločnú prevádzku. Stanovený je i vzhľad zastávok, vybavenie a výzor vozidiel a zabezpečenie náhradnej dopravy. Za nedodržiavanie pravidiel môže byť podnik sankcionovaný. Celý systém ponúka prehľadné tarify. V rámci tohto IDS sa do systému integrovali aj České dráhy (ČD). Znamená to, že na vymedzenom území sa dajú s jedným cestovným dokladom IDS používať všetky osobné a zrýchlené vlaky.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 71 | T: 0.481637
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne