Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

19. 07. 2024, meniny má: Dušana

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Autor

Martina Jakušová,

Spoluautori

Michal Burák, Dušan Burák

Autor fotografií

Jaroslav Vaľko - East Side Architecture

Zdroj

Urbanita

Zobrazení

14785

Dátum vydania

14. 05. 2012

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

49%

Celkový počet hlasov: 574

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Galéria architektúry v uliciach Košíc

esa-logo-citylight-export2–630.jpg

Od 30. decembra 2011 do 15. januára 2012 sa ulice Košíc stali galériou architektúry. Organizátori projektu East Side Architecture predstavili prostredníctvom veľkoformátových umeleckých reprodukcií umiestnených na reklamných plochách širokej verejnosti 19 nových architektonických diel, ktoré sa nedávno zrealizovali na východnom Slovensku. Pod zaujímavými, výtvarne poňatými fotografiami architektonických diel, ktoré ľahkou a prijateľnou formou predstavili krásy našej architektúry, sa neskromne tešilo pohľadom Košičanov aj logo Urbanity, ktorá bola mediálnym partnerom projektu.

esa-logo-citylight-export-d0c.jpg Na prelome roka sa v Košiciach bilancoval menšinový žáner, ktorý zvyčajne býva v tieni tuctovosti tohto sveta – architektúra, a to súčasná architektúra na východe Slovenska, na rozhraní viacerých civilizačných a kultúrnych vplyvov. Aké posolstvo by mala súčasná architektúra zhmotňovať? Hádam najlepšie to vystihol český teoretik architektúry Dalibor Veselý: „Architektonické dielo je artikuláciou a stelesnením ľudskej skúsenosti sveta“. Aká je tá dnešná skúsenosť, aké témy otvára? Je ich veľa, ale nepochybne sem možno zaradiť vzťah súkromnej a verejnej sféry, vzťah architektúry k obmedzeným zdrojom energie a materiálov, vzťah prítomnosti k minulosti i budúcnosti, spôsob formovania architektúry a jej vzťah k urbánnemu priestoru, detail a autenticita myšlienky. Plnia vybrané diela v projekte East Side Architecture tieto očakávania? Predkladaný výber je odrazom stavu architektúry na Slovensku. Vybraných 19 diel reprezentuje verejné i súkromné stavby– dve knižnice, umeleckú školu, múzeum, tri kostoly, hospic, dom smútku, pamätné miesto, bytové domy, štyri rodinné domy a tri rekreačné chaty. Ide o stavby realizované od roku 2000; výber prác je výsledkom polroka trvajúceho štúdia dostupných informácií o nich. Projekt si nerobí vedecké ambície a nestavia na objektivitu. Je skôr pokusom vyrozprávať príbeh, ktorého spoluautorom je okrem architektov, investorov aj fotograf Jaroslav Vaľko Jaris s originálnym a cenným spôsobom videnia, ktorým zobrazil časť nášho reálneho a niekedy i vysnívaného sveta.

dom-krasny-slnecny-detsky.jpg Dušan Burák a Michal Burák, organizátori projektu East Side, hovoria: „Mapovanie súčasnej architektúry na východe Slovenska je spontánnym projektom. Keď sme sa snažili osloviť domácich kurátorov, nemali čas alebo skôr predstavu, či sa vôbec niečo zaujímavé na východe Slovenska deje. O to viac nás prekvapila spontánna reakcia z Čiech, kde boli touto myšlienkou nadšení. Český časopis Architekt nám ponúkol odborný dohľad a príprava výstavy sa mohla začať. Určite sme nezmapovali všetko, čo sa za posledných 10 rokov na východe zrealizovalo, to ani nebolo naším zámerom. No snáď sme zvolili cestu, ktorou chceme upozorniť na to, že ‚východ žije’, že aj napriek svojej periférnosti tu vznikajú odvážne stavby hodné pozornosti nielen odborníkov, ale aj širokej verejnosti. Dovolíme si tvrdiť, že okrem kvality majú realizácie aj svojskú autenticitu typickú pre východ, kde je menej peňazí a často musí dochádzať k nesmiernym finančným, materiálovým a estetickým kompromisom. Sú tu však osvietení investori, ktorým patrí prvotná vďaka za to, že chcú kvalitnú architektúru, a sú tu osvietení architekti, ktorí aj napriek všetkým kompromisom presadzujú dobrú architektúru.“ Výstava bude na prelome mája a júna 2012 reinštalovaná v Bratislave v rámci Dní architektúry a dizajnu (DAAD). Autori v súčasnosti pripravujú druhú etapu projektu. Viac informácií aj prezentácie diel nájdete na www.eastside.sk.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.221122

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne