Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

626 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

19. 03. 2025, meniny má: Jozef

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Autor

Vydavateľstvo Eurostav

Autor fotografií

Vydavateľstvo Eurostav

Zdroj

Vydavateľstvo Eurostav

Zobrazení

8549

Dátum vydania

30. 09. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

41%

Celkový počet hlasov: 665

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

EuroStav 9/2013

es-9-titulka-bd5.jpg

Hlavná téma: ENERGETICKY ÚSPORNÉ KONCEPTY

Tematické okruhy
obnoviteľné zdroje energií, špeciálne materiály, technológie a konštrukcie pre výstavbu hrubej stavby, fasády a strechy, ekologické materiály, úsporné vykurovanie nízkoemisnými kotlami na biomasu, na drevené pelety, tepelné čerpadlá, rekuperácia, solárne systémy, klimatizácia a vetranie, inteligentné systémy riadenia spotreby energií, solárne zariadenia a fotovoltika…

Obsah

EDITORIAL
Zaostávame! Prečo?

Rozhovor
Rozhovor so štátnym tajomníkom MDVRR SR

Energeticky úsporné koncepty
Verba docent, exempla trahunt
Udržateľná a ekologická stopa
Nevyužitý potenciál pri obnove budov
Nákladovo optimálne úrovne minimálnych požiadaviek na EHB

Facility management

Facility management v prevádzke udržateľnej budovy

V súčasnosti v oblasti stavebníctva ako pri realizácii, tak i v prevádzke je problémom energetická náročnosť budovy a z nej vyplývajúca aj zvýšená produkcia emisií CO2, ktorá prispieva k zhoršovaniu životného prostredia. Východiskom pre zlepšenie situácie udržateľnosti životného prostredia je stratégia znižovania energetickej náročnosti budov a emisií CO2realizáciou udržateľných budov. Udržateľnú budovu možno definovať ako ekologicky optimálnu budovu, ktorej cieľom je minimalizovať vplyv budovy na životné prostredie počas jej životného cyklu, a to najmä vo fázach realizácie a prevádzky. O budúcej spotrebe energií sa rozhoduje už pri projektovaní udržateľnej budovy. V projektovej fáze sú pre udržateľné budovy stanovené tzv. projektové parametre udržateľnosti. Spotreba energie budovy, daná projektom, ktorá zohľadňuje požiadavku energetickej náročnosti, je jedným z najdôležitejších a najsledovanejších projektových parametrov udržateľnosti budovy. Je potrebné si uvedomiť, že počas prevádzky budov v dôsledku spotreby energie vzniká viac ako 80 % ekologicky škodlivých emisií. Preto prioritným cieľom pri udržateľných budovách z hľadiska energetickej náročnosti je dodržanie projektovanej spotreby energií počas prevádzky. To je možné docieliť efektívnou správou technických a technologických zariadení. Sofistikované systémy technických a technologických zariadení, inštalované v udržateľných budovách, si vyžadujú aj sofistikovaný manažment. K slovu sa tak dostáva facility management ako efektívny spôsob správy týchto zariadení. Jeho úlohou je počas prevádzky udržateľných budov zabezpečiť bezporuchový chod technických a technologických zariadení, ktoré dodávajú energiu, a tak zaistiť projektovanú spotrebu energie.

facility.jpg

Architektúra
Forum Business Center, Bratislava

Výstavba vo svete
Administratívna budova vo Švajčiarsku
Medzinárodné konferenčné centrum v Číne

Industriál
Industriálne dedičstvo prostredníctvom fotografie

Drevené konštrukcie

„Domy budúcnosti“ v Grazi

Na juhu Peter-Rosegger-Strasse v Grazi vyrastá v súčasnosti nový komplex budov pod heslom „Domy budúcnosti“. Všetky bytové domy komplexu majú drevenú nosnú konštrukciu z krížom lepeného dreva. Drevenú nosnú konštrukciu majú čiastočne aj administratívne a obchodné časti komplexu. Za účasti mesta Graz a spoločnosti „WEGRAZ Gesellschaft für Stadterneuerung und Assanierung m.b.H.“ (voľný preklad – Spoločnosť pre obnovu a ozdravenie mesta s. r. o.) bol vypísaný tender na nové multifunkčné mestské centrum v danej lokalite. Tender vyhrala architektonická kancelária Nussmüller Architekten ZT. Projekt je rozdelený do dvoch etáp, realizujú ho firmy Wegraz a Aktiv Klimahaus. V predstavovanom komplexe je spojené bývanie, obchod, služby a administratíva. Pozdĺž hore menovanej ulice je už postavený na prízemí supermarket (Spar), reštaurácia so záhradnou časťou a priestory pre služby, ktoré sú určené predovšetkým pre obyvateľov blízkeho okolia. Na poschodí sú kancelárske priestory, ktoré sú dobre dostupné a tiež riešené pomerne veľkoryso na veľkých plochách. Do komplexu patria ešte špeciálne navrhnuté priestory a byty pre seniorov, ktoré sú vzájomne pospájané, uľahčujú komunikáciu samotných obyvateľov a zároveň umožňujú prístup personálu v rámci permanentnej starostlivosti o seniorov. V južnej časti komplexu bude postavených 143 bytov v dvanástich samostatných domoch, pričom byty majú plochu od 60 do 110 m2.

dom-v-grazi.jpg

Konštrukcie a architektúra
Otvorený prefabrikovaný skelet Integro

Mosty
Rekordné drevené mostné konštrukcie 3

Cenotvorba
Záverečné hodnotenie dokončenej verejnej práce

Prehľad

Infoservis

Summary

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.275700

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne