Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
08. 10. 2024, meniny má: Brigita
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.
Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o
Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o
14957
05. 03. 2013
Celkový počet hlasov: 597
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Tematické okruhy výstavba, obnova bytového fondu, zatepľovanie, energeticky efektívne koncepty; vykurovanie, vetranie, alternatívne zdroje vykurovania a ohrevu teplej vody; materiály a technológie pre riešenie fasád, striech, okien, dvier, vrát, balkónov a terás; humanizácia obytného prostredia, debarierizácia, úprava okolia, okrasné záhrady, detské ihriská, drobná architektúra, parkovanie a garážovania, osvetlenie…
EDITORIAL Pár dní ilúzií…
DISKUSNÉ FÓRUM Aký by mal byť nový stavebný zákon?
UDRŽATEĽNOSŤ VO VÝSTAVBE Ako firmy prispievajú k šetreniu energiami – HELUZ
BÝVANIE Od univerzálneho k originálnemu, nové trendy bývania na Slovensku Nové právne a technické predpisy pre energetickú hospodárnosť budov Bývanie v hybridných domoch Bývanie pre chudobných a udržateľnosť Energetické a environmentálne hodnotenie bytových domov
ARCHITEKTÚRA
Tento prvý plávajúci nízkoenergetický rodinný dom na Slovensku vznikol spojením predstáv klienta a znalostí skúsených lodných architektov. Želaním klienta bolo, aby sa nemusel každý víkend sťahovať z mesta k vode. Dom sa skladá z dvoch navzájom posunutých kvádrov, čím je vytvorená horná terasa s výhľadom na vodu a breh a zároveň čiastočne prekrytá spodná terasa so vstupom. Nadstavba je riešená ako nízkoenergetická drevostavba s medziľahlou tepelnou izoláciou a odvetranou drevenou fasádou. Dom je určený na celoročné bývanie štvorčlennej rodiny. Do domu sa vchádza na nábrežnej strane po mostíku cez vchodové dvere a zádverie priamo do obývacej miestnosti a ďalej do kuchyne s jedálňou. Vľavo za kuchyňou je sprcha, WC a technická miestnosť. Z obývačky vedú schody na hornú palubu (poschodie), do chodby a z nej do troch izieb, kúpeľne a WC. Dom disponuje technológiami ako sú: nútené vetranie s rekuperáciou, špeciálne podlahové vykurovanie, tepelné čerpadlo vzduch-voda na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody, vlastná čistiareň odpadových vôd integrovaná v jednom z pontónov. Vďaka použitým materiálom a špeciálnym technológiám bol plávajúci dom v 1. ročníku česko-slovenskej súťaže Building Efficiency Awards (BEFFA) odbornou porotou ocenený v regionálnom kole za najzaujímavejší z hľadiska architektúry a energetických úspor.
VÝSTAVBA VO SVETE Prvý certifikovaný pasívny dom v Aichachu
PRIPRAVOVANÉ INVESTÍCIE Obytné veže v Soule, Kórea
INDUSTRIÁL
Osvietený investor dokáže navrátiť život i ducha miesta aj do továrne, ktorá bola predurčená na zbúranie. Príkladom je Továreň No. 8 v Humpolci. Objekt bol v dezolátnom stave a bez pamiatkovej ochrany. Vo väčšine prípadov končia takéto stavby pod buldozérmi, no táto sa stala symbolom mesta. Spája minulosť a súčasnosť do jedného homogénneho celku. V prvej fáze opráv išlo len o svojpomocné úpravy nevyhovujúcich objektov a odstraňovanie nefunkčných prístavieb. V roku 1998 bola dokončená oprava továrnikovej vily. Až v roku 2009 bol architektonickej kancelárii OK Plan Architects zadaný projekt na celkovú rekonštrukciu areálu továrne. Na tomto prípade možno vidieť, že je nutná angažovanosť architektov aj osvieteného investora, aby sa rekonštrukcia takéhoto industrálneho objektu podarila. Mesto získalo ďalší symbol a zaujímavý prvok vo svojej štruktúre, ktorý láka najmä odbornú verejnosť. Z architektonického hľadiska je areál vhodne zjednotený motívom šedého náteru v kombinácii s hrdzavejúcim plechom a dodáva celému priestoru jedinečnosť a moderný vzhľad. Hrdza zároveň prepožičiava stavbám patinu veku, ktorá im náleží.
KONŠTRUKCIE A ARCHITEKTÚRA Konštrukcia pre Mestskú tržnicu v Bratislave
DREVENÉ KONŠTRUKCIE Výstava „Stavať s drevom – Cesty do budúcnosti“
MOSTY Kovové priehradové oblúkové mosty
CENOTVORBA Vplyvy pôsobiace na výšku rozpočtu rodinného domu
INFOSERVIS
PREHĽAD
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.392237
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne