Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

08. 12. 2023, meniny má: Marína

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Mesto Bratislava

Autor fotografií

Eurosense

Zdroj

Mesto Bratislava

Zobrazení

13972

Dátum vydania

05. 12. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

49%

Celkový počet hlasov: 725

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Bratislava vyhlásila medzinárodnú súťaž na riešenie rozvojovej osi Petržalky

3dmodel-eurosense.jpg

Slovenská metropola vyhlásila urbanistickú súťaž na riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalka, územia, ktorým bude v budúcnosti viesť nosný systém mestskej hromadnej dopravy a v dotknutom území sa dlhodobo pripravuje investičný rozvoj. V zadaní súťaže je premietnutý verejný prísľub primátora Milana Ftáčnika, ktorý v mene bratislavskej samosprávy vyhlásil, že stredom Petržalky pozdĺž Chorvátskeho ramena nebude viesť štvorprúdová komunikácia.

Existenciu iných, obslužných ciest má generovať súťaž, ktorá zadefinuje okrem iného ideové východiska pre funkčné využitie celého centrálneho územia Petržalky. Odborníci zároveň majú určiť limity potenciálneho zastavania územia, zachovania resp. možného rozširovania zelených, oddychových zón a tiež prepojenia dopravných systémov a komplexného rozvoja mobility, ktorá preferuje verejnú dopravu s pešou a cyklistickou. Pomocou ideovej súťaže návrhov s názvom Riešenie centrálnej rozvojovej osi Petržalky mesto Bratislava získa najlepší návrh, ktorý by mal víťaz následne dopracovať v urbanistickej štúdii. Tá by potom mala slúžiť na spracovanie územného plánu zóny alebo na zmeny a doplnky územného plánu mesta. Jedným z hlavných cieľov súťaže je overenie konceptu trasovania električky pozdĺž Chorvátskeho ramena, ktorá by mala viesť od Šafárikovho námestia až po Janíkov dvor a ktorá sa bude spolufinancovať z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra vprogramovom odbobí v rokoch 2014 – 2020. Električkový koridor doplnený udržateľnými formami dopravy má nahradiť diskutovanú štvorprúdovku popri Chorvátskom ramene, ktorá je v súčasnosti ukotvená v územnom pláne mesta.

3dmodel-eurosense.jpg

Oznámenie o pravidlách súťaži návrhov je zverejnené na oficiálnej stránke metropoly (www.bratislava.sk), a tiež vo vestníku verejného obstarávania. Súťažné podmienky a súťažné podklady si záujemcovia môžiu stiahnuť na stránke www.obstaravanie.bratislava.sk. Podmienky súťaže presne špecifikujú kritériá, ktoré uplatní odborná hodnotiaca komisia pri posudzovaní jednotlivých projektov. Najväčšia váha bodov je pritom kladená na oblasť funkčného využitia územia, komplexného riešenia verejných priestorov a na udržateľnú koncepciu rozvoja mobility (max. 20 zo 100 bodov). Medzi hodnotiacimi členmi deväťčlennej poroty sú okrem zástupcov mesta (napr. hlavná architektka Ingrid Konrad, vedúca oddelenia koordinácie územných systémov Jela Plencnerová), odborných zamestnancov miestnej samosprávy i reprezentanti externého, medzinárodného urbanisticko-architektonického prostredia (napr. Peter Gero, Patrik Kotas, Alena Kubová-Gauché).

Bratislava má šancu realizovať veľkolepú premenu jedinečného prírodného priestoru uprostred stotisícového sídliska Petržalka na atraktívny mestský priestor s vybudovaním električkovej trasy s dominanciou prírodných prvkov a mestotvornej občianskej vybavenosti. Územie od Šafárikovho námestie až po Janíkov dvor dopravne dostupný navrhovanou električkovou traťou by malo vytvoriť centrálnu rozvojovú zónu s potenciálom pritiahnuť ľudí a ponúknuť obyvateľom Petržalky kvalitné mestské a prírodné prostredie. Vďaka európskym peniazom sa má zrealizovať revitalizácia tohto veľkého a polohou významného územia, ktorá by mohla stať sa v ikonickým projektom kontexte svetovej architektúry.

Zdroj ilustračného obrázku: 3D model budov © EUROSENSE 2013

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 64 | T: 0.407307

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne