Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
09. 12. 2024, meniny má: Izabela
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
9853
11. 03. 2014
Celkový počet hlasov: 918
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Spoločnosť so srdcom
Mierka a charakter objektov centra Herz Slovensko reflektujú zástavbu okolia – prvý dojem tvoria jednoduché, jednoznačne definované a čitateľné adície archetypálnych objemov stavby. Lokalizácia navrhovaného areálu logistiky a skladového hospodárstva v riešenom území vychádza z urbanistickej koncepcie postupnej prestavby území určených pre podnikanie pozdĺž diaľnice D1. Architekti ignorujú nutkanie po formálnom vizuálnom unikáte stavby a ponúkajú hodnotnejšie kvality. Ctia civilnosť a formálnu jednoduchosť a do popredia dostávajú vnútorný organizmus objektu spoločnosti Herz, programovo mu vpisujú srdce. Výsledok nie je produktom „konzumnej“ architektúry anonymnej do seba zahľadenej spoločnosti, ale značkou kvality, ohľaduplného environmentálneho myslenia a spoločenského významu. Architekti zohľadňujú v plnej miere požiadavky klienta na reprezentatívne sídlo s vysokým štandardom kvality pracovného prostredia. Spoločne sa im podarilo ukryť životodarné srdce spoločného diela a vystavať na ňom koncept jeho vnútorného organizmu. Velínom organizmu stavby sa stáva rozhranie medzi „statickou“ skladovou halou a „dynamickou“ administratívnou budovou – tzv. technologické srdce objektu, t.j. dvojpodlažný trakt vo východnej polohe skladovej haly s kotolňou, strojovňou vzduchotechniky a aditívne pridruženým skladom biomasy. Kotolňa je vlastne showroom technológií spoločnosti Herz a zároveň slúži ako laboratórium pre školenie projektantov a technikov. Autori od počiatku pracovali so zámerom vytvoriť dielo reprezentujúce ideu obnoviteľných zdrojov energie a ekologického prístupu k životnému prostrediu. Klient pridal požiadavku byť energeticky maximálne sebestačný a aktívne prezentovať kompletný sortiment svojho portfólia. Riešenia stavebných a technických častí administratívneho objektu mali maximálne optimalizovať energetickú hospodárnosť budovy. Stavba je dnes nízkoenergetická a je závislá len na odbere elektrickej energie z verejnej siete, inak je sebestačná. Idea obnoviteľných zdrojov a ekoprístup sú nosnými pre celú stavbu – je im prispôsobená konštrukcia, materiály a povrchy, estetika.
Text: Laco Bartko
Foto: Andreas Hafenscher
Prvý, druhý, tretí
Stavba získala certifikát BREEAM EXCELLENT ako prvý priemyselný objekt na Slovensku, druhý vo východnej a tretí v kontinentálnej Európe. Areál CCDS tvoria dve prepojené hlavné hmoty – výrobná hala pre kompletáž výťahových dielcov DSW (Dunajská Streda Works) s dvojpodlažnou administratívou v čele hmoty a hala logistiky OCC (Order Consolidation Center), ktorá tvorí samostatný funkčno-prevádzkový celok. Vstup a nákladný vjazd do areálu nadväzuje na parkovisko osobných áut, stanovište bicyklov a parkovisko kamiónov. Spojenie vrátnice s odstavnou plochou pre bicykle a turniketami pre zamestnancov vytvára komfortný vstup. Je proporčný k relatívne veľkej hmote hál a je kompozične zvládnutým, dôstojným entrée. Relatívne vysoká výrobná hala pôsobí v interiéri príjemne a zamestnanci sa cítia komfortne aj vďaka eliminovaniu výparov pri lakovaní a nízkej hladine hluku. V konštrukčnom trojtrakte železobetónovej halovej konštrukcie dominuje dizajn talianskych strojov a paletový sklad kovových platní. Zostavy technológií tvoria bezpečné pracovné „ostrovčeky“ chránené konštrukciou z kovových panelov s pletivom. Vo výrobnom priestore sú vhodne umiestnené sociálno-hygienické zariadenia. Vysokú úroveň starostlivosti o zamestnancov dokumentujú kvalitné priestory a ich vybavenie. Administratívna časť je rozdelená na celok vstupu, výdaj jedál so samostatnou šatňou a šatne pre mužov a ženy vo výrobe. Administratíva orientovaná na južnú stranu miernym zošikmením fasády navádza na vstup do haly s bielym recepčným pultom a interiérovou svetelnou stenou na umiestnenie materiálov o firme. Na druhom nadzemnom podlaží je malá hala pre firemné prezentácie s priehľadom do výrobnej časti. Akcentovanie farbami vychádza z korporátnej farebnosti. Biela sa spája so vstupom do administratívy, červenou autori v exteriéri upozorňujú na všetko, čo je k stavbe „pridané“. Červené pásy obkladu vytvárajú rytmus na fasáde a priznávajú moduly. V interiéri červená púta na schodiskový priestor a kuchynky. Orientácia v administratíve je uľahčená zvolením antracitovej farby stien, za ktorými sa skrývajú hygienické zariadenia. Výraznou črtou interiérov je svetelná pohoda. Interiér administratívnej časti rešpektuje výrobný charakter objektu – jednoduché tvary, „surový“ výraz betónových stropov a obkladu stien pri prechode do výrobnej haly, priemyselné svietidlá, priznanie prvkov vzduchotechniky a klimatizácie.
Text: Ľubica Ilkovičová
Foto: Boris Chmel
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.369498
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne