Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

945 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

16. 02. 2019, meniny má: Ida, Liana

Aktuality

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

Riverpark kritickým objektívom

01-jakusova.jpg

Bratislava sa po rokoch konečne začala pozerať k Dunaju. Donedávna sa mesto samoľúbo dívalo do seba chrbtom k rieke, neuvedomujúc si, že tak prichádza o jeden za najfascinujúcejších živlov, ktoré obohacujú život v meste. Eurovea bola prvým dokončeným developerským projektom revitalizujúcim nábrežie Dunaja. Zožala úspech verejnosti aj odborných porôt – získala jednu z dvoch tohtoročných cien Stavba roka a je víťazom ceny CE.ZA.AR v kategórii Exteriér. Nedávno sa však sprístupnila nábrežná promenáda ďalšieho ambiciózneho projektu – Riverparku. Ako sa stavajú ku kultivácii verejného mestského priestoru tvorcovia tohto projektu?

Čo hovorí o území, na ktorej sa Riverpark nachádza, Územný plán hl. mesta SR Bratislava? Popri rieke má byť ponechaný pás definovaný ako územie mestskej zelene – parky, sadovnícke a lesoparkové úpravy. Za ním nasledujúci pás až k cestnej komunikácii je určený ako rozvojové zmiešané územie bývania a občianskej vybavenosti. Túto druhú časť developer zastaval na maximum. Nezanedbateľnou informáciou je však aj to, že pre dané územie nariaďuje územný plán mesta vypracovať podrobnejšiu územnoplánovaciu dokumentáciu. Územný plán zóny týkajúci sa tejto oblasti však doteraz neexistuje.

01-jakusova.jpg

Riverpark sa nachádza na Dvořákovom nábreží medzi Novým mostom a PKO. Projekt sa rozkladá na mieste, kde sa cestná komunikácia Nábrežie armádneho gen. L. Svobodu vedúca pri Dunaji od Nového mosta odkláňa od rieky trošku ďalej, čím vznikol zaujímavý medzipriestor v lukratívnej polohe. Úzky priestor medzi cestou a Dunajom je až po toto rozšírenie nezastavaný, je tu len aleja s nábrežnou promenádou, čo dáva od Dunaja a Petržalky pekne opticky vyniknúť Bratislavskému hradu a pod ním sa rozliehajúcej Vydrici, ktorá zatiaľ stále čaká na svoje znovuoživenie. Z druhej strany Riverparku je zas PKO, nízky pavilónovitý komplex, o búraní či zachovaní sa toho už veľa popísalo. Faktom však je, že ani on nevystupuje nad úroveň nábrežnej aleje. Uprostred tejto nízkej línie akoby z vesmíru pristála mohutná, mimoriadne hustá zástavba Riverparku dosahujúca výšku 14 podlaží.

02-jakusova.jpg Zastavať parcelu na maximum a na naozaj trúfalú výšku nerešpektujúcu charakter prostredia asi developerovi nestačí. Tak vysunul tie najlukratívnejšie apartmány ponad promenádu až nad Dunaj. Samozrejme, výhľad predáva, a tak je cena týchto apartmánov najvyššia. To, že táto budova preťala výhľad na rieku všetkým ľuďom korzujúcim po nábreží a vnucuje sa do optiky zo všetkých strán, je možno pre developera nepodstatné. On vie totiž lepšie speňažiť výhľad pre pár klientov zvnútra, nie pre chodcov vonku. Konaniu developera vcelku rozumiem. Ten, čo má ustrážiť nadradenosť verejného záujmu nad súkromným, sedí na mestskej radnici a pripravuje predvolebnú kampaň. Ten mal aj ustriehnuť to, aby sa cyklocesty nezačínali a nekončili v závislosti od toho, kde sa začína a končí tá-ktorá parcela, ako to vidno na tejto fotografii.

03-riverpark-jakusova.jpg 04-riverpark-jakusova.jpg Územný plán hlavného mesta SR Bratislavy z roku 2007 určil, pokiaľ môže pristúpiť zástavba k Dunaju a odkiaľ má viesť nábrežná promenáda. Zástavba išla okrem námestia pred hotelom Kempinsky naozaj až po maximálnu možnú hranicu s výnimkou úzkych otvorených vnútroblokov medzi jednotlivými budovami. O vytvorení kvalitného verejného mestského prostredia vo vnútroblokoch nemôže byť však reč. Slúžia skôr len na odvetranie, presvetlenie vnútorných priestorov (pravdepodobne spĺňajúce svetelnotechnické normy bez väčších rezerv) a na sprístupnenie prevádzok v parteri, a tak si užívatelia vnútorných priestorov hľadia z bezprostrednej vzdialenosti z okna do okna, v lepšom prípade na plnú fasádu. Ako hovorí slogan reklamnej kampane na Riverpark, „enjoy the river“.

05-riverpark-jakusova.jpg Posedeli by ste si v tomto tmavom a úzkom priestore obkolesenom vysokou zástavbou na lavičke?

06a-jakusova.jpg Námestie pred hotelom Kempinsky je v celom komplexe okrem úzkych vnútroblokov jediným miestom, kde zástavba ustupuje od línie nábrežnej promenády. Monotónne pôsobiacu fasádu siahajúcu do výšky dvanástich podlaží nezachránil ani v porovnaní s ňou útlo pôsobiaci verejný parter. Na námestí sú príjemne riešené fontány, ktoré sú navrhnuté tak, aby v letných mesiacoch zlákali okoloidúcich zobuť topánky a prejsť sa v nich.
07a-jakusova.jpg

08-riverpark-jakusova.jpg Banka, ktorej súčasťou je aj developer Riverparku, sa prezentuje reklamou, v ktorej takmer bohorovne tvrdí: „Nedovoľte ani Slnku vyjsť bez toho, aby ste na tom zarobili.“ Nehovorím, že developer sa nemôže cítiť na takéto neskromné tvrdenie. Ale…

09-riverpark-jakusova.jpg … ale Slnko by, pravdepodobne, mohlo vyjsť aj bez toho, aby sa na tom zarobilo. Na tejto fotke vidíte, respektíve nevidíte taký istý reklamný pútač, ako na predošlej snímke, no v šere vnútrobloku. Pripomínam, že sme fotili počas skorého popoludnia jedného slnečného jesenného dňa a že nie sme priatelia grafických programov pozmeňujúcich realitu na fotografiách. Alebo si tmu vo vnútroblokoch máme vysvetliť tak, že keďže developer na projekte nedosiahol očakávaný zisk, Slnko nevyjde?

10-riverpark-jakusova.jpg Aby sme článok neuzavreli až tak kriticky, pozrime sa na niektoré z viacerých vecí, ktoré sa podarili. Prvou z nich je pohybová hra, ktorá, dúfajme, osloví návštevníkov komplexu. Hranie sa patrí k verejnému životu, snáď sa ľudia – a nielen deti – osmelia zabaviť sa aj na verejnosti.

11-riverpark-jakusova.jpg Ďalším sympatickým počinom je zelená stena MUR VEGETAL, vertikálna záhrada, ktorú navrhol známy francúzsky botanik, vedec a cestovateľ Patrick Blanc v interiéri kaviarne J&T BANKA Café. Možno je len škoda, že pozornosť venovaná komfortu vnútri budov prevyšuje nad tou, ktorá sa venuje exteriérom.

Diskusia

Pridať komentár [9] | Sledovať diskusiu [1] | RSS

clanok

28. 11. 2010 14:47:01 | lojo

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

pekne napisany clanok, gratulujem a dakujem, ze to niekto vnima.
0867 AA

anketa

02. 12. 2010 09:43:17 | 0867 AA

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Na otázky v ankete sa nedá odpovedať, pretože sa týkajú aj Eurovea aj Riverparku a tieto dve miesta sa nedajú rovnako hodnotiť. 

RE: anketa

14. 12. 2010 14:02:07 | admin | Reakcia na

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

dakujeme za reakciu - co by ste teda navrhli? Ako polozit otazky?

otazky by mohli mat formu: Ktorý z novovzniknutých projektov na bratislavskom nábreží považujete z hľadiska mestotvornosti a revitalizácie nábrežia za kvalitnejší?

Nesúhlas

08. 12. 2010 14:17:48 | Adrian

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

musím nesúhlasiť s článkom, podľa mňa je River Park prínosom – samozrejme, čo sa týka verejného priestoru, s Euroveou sa porovnávať nemôže, keďže tá pracovala aj s oveľa väčším pozemkom. Developer však nie je len obyčajný filantrop a musí preto myslieť na zisk, preto určite aj maximalizoval rozsah zástavby. Na druhej strane vidno, že na tom úseku nábrežia, ktorý vlastní, mu záleží a investuje doňho, aby bolo atraktívne. Povedal by som skôr, že je to o dvoch rozličných prístupoch k nábrežiu – riešiť ho ako park s úplne tesným priblížením rieke (Eurovea), alebo ako typickú mestskú promenádu (River Park) Takéto podobné rozdiely sú aj na západe (Paríž, Viedeň,…)
admin

RE: Nesúhlas

03. 12. 2010 15:06:49 | admin | Reakcia na

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Isteze, su to rozne koncepcie, len napr. prave spominana eurovea – tam bola uloha cislo 1 maximalizacia zisku a teda na danom uzemi, jedine formou zahustovania a podlaznosti. Najhorsie v tom celom je hotel kempinski – najskor som si myslel ze tam bude nejaka sukromna klinika, alebo take nieco, hotel by som teda netypoval. Aby sme len nekrytizovali, zakutia su tam celkom pekne, ale to asi tak vsetko.

RE: Nesúhlas

08. 12. 2010 14:17:48 | jb | Reakcia na

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

V uzavretom svete (socio-ekosystéme) znamená zisk jedného stratu druhého. Keďže J&T muselo mať zisk, iní sa musia vysporiadať so stratou. Niektorí prišli o kus verejnej zelene, niektorí prišli o výhľad, niektorí o ticho a niektorí úbožiaci o zdravý rozum a peniaze, keď tam investovali do „luxusného“ bytu v stiesnenom a prehustenom priestore.
miso

pozitivum

22. 12. 2010 13:07:17 | miso

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Pozitivom je, ze sa nabrezie a promenada pozdlz neho rozsiruje. Dufam, ze euroveou to neskoncilo a bude sa dat prejst az do slovnaftu:) srandujem.Som zvedavy co bude s PKO.

miso

nagativum

05. 02. 2011 19:36:42 | miso

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

ze sa nabrezie privatizuje

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 108 | T: 0.507719

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne