Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

944 článkov

4803 fotografií

online návštevníkov

17. 01. 2019, meniny má: Nataša

Aktuality

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Autor

Prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc.

Autor fotografií

archív autora

Zdroj

Vydavateľstvo Eurostav

Zobrazení

23155

Dátum vydania

13. 09. 2010

Kategórie článku

Ďalšie diely seriálu

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

46%

Celkový počet hlasov: 987

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • oferta de préstamo

  Hola, soy el señor Pedro izu. Tengo un capital que se usará para otorgar préstamos a corto y largo …

  16. 01. 2019 / 23:11 | PEDRO

 • Připravte se na financování svých projektů

  Nabídka víceúčelových osobních půjček (včetně požadavků na hotovost a konsolidaci úvěrů), …

  16. 01. 2019 / 10:10 | Sarbine

 • loan lender

  Do you need an instant loan to finance your business, company, pay bills and a quick loan to change …

  16. 01. 2019 / 07:49 | Liberty

 • ponuka pôžičky

  Potrebujete rýchlu a záručnú pôžičku na zaplatenie účtov alebo založenie firmy? Ponúkam osobné …

  16. 01. 2019 / 02:38 | Richard Maria

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested …

  16. 01. 2019 / 00:30 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

Rozprávkové mestá

rozpr.jpg

Rozprávkové mestá – Liliput, Nevedkovo Slnečné mesto… vytvárajú v deťoch vzťah k architektúre, mestu, životnému prostrediu. Z tohto hľadiska treba chápať aj charakter a kvalitu ilustrácií. Fafrnkovia a fafrnky formovali naše pohľady na mesto v knižkách Nikolaja Nosova Nevedkove dobrodružstvá a Kratuľkovia z Kvetného Mesta, (© Detgiz 1956 Translation © Mária Ďuríčková 1967, Illustrations © Vincent Hložník).

Legendárne vydanie Swiftowho Gulivera v Lilipute podľa návrhu inž. V. Šugara, (Osveta, n. p., Martin, 1956)… a potom mesto obrov Lorbrulgrud, formovali vzťah k mierke. Liliputáni medzi nami, my ako liliputáni vo veľkom svete…

Pre dospelých sem možno voľne zahrnúť aj Kocúrkovo, Zvonodrozdovo… Na rozhraní medzi rozprávkami, komiksami, filmovými mestami je Springfield so svojimi štvorprstými obyvateľmi. Rozprávkové zahaľovanie mesta do (čierneho) súkna prerozprával Christo svojimi balenými objektmi. Rozprávky, ságy, legendy sa niekedy viažu na konkrétne mestá. Brémski muzikanti, potkaniar z Hameln tieto mestá preslávili viac ako „naozajstná“ história. Podľa legendy sa v roku 1284 objavil v Hameln podivuhodný muž. Oblečenie mal z viacfarebnej pestrej látky a vydával sa za potkaniara. Sľúbil, že za istú sumu peňazí oslobodí mesto od všetkých myší a potkanov. Hameln zrovna trpelo inváziou potkanov s ktorou si nevedelo rady, preto uvítalo cudzincovu ponuku. Občania mu prisľúbili odmenu, potkaniar vytiahol píšťalu a zahral melódiu. Potkani a myši vyliezli zo všetkých domov a zhromaždili sa okolo neho. Keď si myslel, že žiadne už neostali, išiel von z mesta k rieke Weser, celý húf ho nasledoval a utopil sa. Keď občania zistili, že sú oslobodení od pohromy, bolo im ľúto odmeny a mužovi ju odmietli. Ten roztrpčený a nahnevaný odišiel. Dňa 26. júna (deň je „presne“ zachytený), sa však vrátil v podobe poľovníka s hrozivým výzorom v podivnom červenom klobúku. Zatiaľ čo všetci dospelí boli zhromaždení v kostole, nechal uličkami znieť svoju flautu. Ale teraz nevyšli z domov myši a potkany, ale deti, chlapci a dievčatá od štvrtého roku veku. Stále hrajúc, vyviedol ich východnou mestskou bránou do hory, kde s nimi zmizol. Len dve deti sa vrátili, jedno bolo slepé, takže nemohlo miesto ukázať a druhé nemé nemohlo nič porozprávať. (podľa bratov Grimmovcov: Deutsche Sagen, Nr. 245, Die Kinder zu Hameln)

rozpr3.jpg
Rôzne podoby potkaniara z Hameln

Brémy sú ako slobodné hanzovné mesto známe prístavom ako prekladiskom kávy, pivom Beck's, ako jedno z centier výroby Airbusu. Brémy boli aj nemeckým mestom vedy v roku 2005. Možno najviac sa preslávili rozprávkou o mestských muzikantoch (Die Bremer Stadtmusikanten) v podaní bratov Grimmovcov. Pôvod tejto známej rozprávky s mnohými odvodeninami má korene už v stredoveku. Všetky verzie majú rovnaké jadro, slabí sa solidárnym konaním dokážu ubrániť silným. Bratia Grimmovci zapísali príbeh začiatkom 19. storočia. Jeho pozadie zrejme tvorí fakt, že mestskí-radniční muzikanti známi od roku 1339, prijímali potulných muzikantov. Samotný príbeh začína starým somárom, ktorý roky nosil do mlyna vrecia, ale opustili ho sily a na prácu sa už nehodil. Kým sa ho stihol jeho pán zbaviť, somár utiekol, vydal sa do Brém, s tým, že sa stane muzikantom. Po čase našiel pri ceste ležať psa, ktorý už tiež bol starý a slabý na poľovačku, tak ho chcel pán zabiť. Somár ho presvedčil, aby s ním išiel do Brém a stal sa tiež muzikantom. Takto po ceste zobrali so sebou ešte mačku a kohúta.
To, že je rozprávka známa, sa odrazilo v mnohých pamätníkoch postavených vo svete somárovi, psovi, mačke a kohútovi. V Brémach je ich viacero, najznámejší stojí na západnej strane radnice, vytvoril ho z bronzu sochár Gerhard Marcks v roku 1951.

rozpr2.jpg
Brémski muzikanti a rozprávkový Bangkok

Výpočet všetkých miest, okolo ktorých sa odohrávajú rozprávky by bol nepochybne obsiahly. K rozprávkovým mestám môžeme priradiť aj exotické, ktoré sa prirodzene aj v rozprávkach vyskytujú. Exotika, exotičnosť… vyjadruje väzbu na ďaleké krajiny, pôvod z ďalekých krajín, cudzokrajnosť. Intenzívnym cestovaním sa miera exotičnosti znižuje, ďaleké miesta, kde už boli takmer všetci, exotičnosť strácajú. Možno ale len pre ľudí bez fantázie. Rozprávky z tisíc a jednej noci, príbehy Sindibáda námorníka sa odohrávajú aj v určite exotických mestách. Bangkok, Mumbai, Istanbul, Port Royal, Shibam, Timbuktu, Petra, Samarkand, Šangrí-la, Machu Picchu a mnohé iné reálne mestá už svojím názvom sprostredkúvajú exotický, rozprávkový dojem.

rozpr1.jpg
Hlinený Shibam, foto: Yann Arthus-Bertrand

Poloha hlineného mesta Shibam, Yemen
Zväčšiť mapu

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 88 | T: 0.482390

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne