Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

604 územných plánov

943 článkov

4802 fotografií

online návštevníkov

18. 06. 2018, meniny má: Vratislav

Aktuality

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Vernisáž Mestské zásahy Kežmarok

mz-kezmarok-poster-vernisaz-web.png

Tešíme sa na prezentáciu a krst publikácie MZKK 24.11.2017 o 17:00 v Mestskej knižnici Kežmarok.

15. 11. 2017

Autor

Ivan Gogolák

Autor fotografií

Eva Vopátková

Zdroj

Časopis ARCH

Zobrazení

11744

Dátum vydania

14. 10. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

52%

Celkový počet hlasov: 383

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • loan

  Dobrý deň, ja som Gabriel Groningen z USA, niekedy predtým, keď som potreboval pôžičku. Pristupujem …

  15. 06. 2018 / 01:25 | Frank

 • ponuka pôžičky

  Bună ziua, eu sunt Gabriel Groningen de la Statele Unite ale Americii, cândva în urmă, am fost atât …

  15. 06. 2018 / 00:57 | Gabriel

 • kritika

  Cesta od Zdoby nad lesom po vrchol. Prečo sa neurobí! Chodia ku mne svatovci z GB a iba sa hanbím. …

  13. 06. 2018 / 17:22 | František Králik

 • posojili

  Ali potrebujete finančno pomoč za osebne ali poslovne namene? Trenutno imamo prevzeme za posojila …

  12. 06. 2018 / 13:32 | oceanicfinance

 • loan offer

  Potrebujete pôžičku na obchodné stretnutie s agentom na pôžičku od ropnej spoločnosti, ktorá …

  11. 06. 2018 / 18:51 | ewars

Lovecká samota

radejov-4.jpg

Neďaleko Skalice, na slovensko-českých hraniciach, na úpätí Bielych Karpát v blízkosti obce Radějov sa nachádza najväčšia súkromná obora v Českej republike. Tu, v blízkosti bývalej hájovne, bola dotvorená samota pôvodných objektov, ktoré slúžili a naďalej slúžia chovu a regulácii lovnej zvere. Základný koncept zložitej prevádzky jednotlivých objektov tvorí jednoduché sústredenie hmôt samoty v silnom reprezentatívnom strede.

radejov-1.jpg
radejov-2.jpg

Obora je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, prostredia nezameniteľného prírodného charakteru, ktorá so svojou rozlohou cez 1 500 ha podtrhuje a poeticky dopĺňa loveckú samotu Radějov-Pusté. Cez oboru prechádza turistická značka, voľne prístupná okrem doby určenej k činnosti obory – honom, páreniu zvere a ďalším špecifickým činnostiam. Celá oblasť je pretkaná 30 km loveckých chodníkov, 60 posedmi a niekoľkými drobnými stavbami. Tento panenský eko-kolos v sebe skrýva množstvo chránenej fauny a flóry.

Projekt vznikol na popud majiteľa, ktorý chcel zrekonštruovať a doplniť existujúce objekty a pridať im novú reprezentačnú funkciu v centrálnom objekte. Autor projektu – pražské Studio Anarchitekt – bol vybraný vo vyzvanej súťaži medzi niekoľkými tímami. Podľa slov autorov bolo dôležité zachovať primeranú mierku stavieb, materiálové riešenie, ako i lovecký duch s cieľom reprezentácie obory. To autori docieľujú rozdelením objektu na niekoľko menších hmôt, použitím miestneho kameňa v tradičnom skladaní a všadeprítomným odkazom na prírodu a starostlivosť o ňu. Smrť i život tu má priestor v súžití.

radejov-7.jpg
radejov-3.jpg

Každý z troch hlavných objektov, ktoré spoločne zvierajú nádvorie, je definovaný svojou funkciou a jedinečným hlavným priestorom. Hmoty sú k sebe priradené kolmo a tvoria centrálnu osovú kompozíciu. Hlavný objekt stojaci v čele plní reprezentatívnu funkciu a obsahuje hlavnú dvojpodlažnú loveckú sálu s centrálnym otvoreným krbom. Ten je „zdobený“ svojou strohosťou a použitím materiálov, ktoré zjednocujú všetky objekty – masívne drevené prvky, kameň, pohľadový betón, reliéfne štuky a ušľachtilé kovy. Všetky materiály spája vysoká kvalita dizajnového a remeselného spracovania.

Priestory pre lovecké návštevy a súkromných hostí sa nachádzajú naľavo od hlavného objektu. Tejto časti dominuje malá lovecká sála, ktorá dosahuje svoju jedinečnosť zaklenutím dvojposchodového priestoru elipsovitým prierezom v drevenej konštrukcii, ako aj použitím plátkového zlata. Z riešenia je vidieť veľká pozornosť, ktorú autori venovali detailom a drobnostiam, ako sú hrany a bežne nepovšimnuteľné povrchy. V prípade kúpeľní použili atypické prvky zariadení a gletované povrchy, ako aj drevo, ktoré tu dopĺňa použitie skla so skrytými rámami. Súčasťou objektu je i skromné zázemie pre lovcov.

Oproti stojaci objekt, kde sú situované súkromné pobytové priestory, je pre zmenu všednejším variantom. Duch a určitá disciplína priestoru hovoria o vkuse jeho majiteľa. Pracovni, salóniku, kuchyni, jednotlivým izbám a pobytovému priestoru tu dominuje priestor krovu s výraznou konštrukciou stropu.

radejov-9.jpg

Všetky časti sú spojené schodiskami so skrytou podnožou zapustenou sčasti v teréne. Táto podzemná časť, ktorá je otvorená na severnú fasádu, ukazuje snahu autorov o čistotu objemového riešenia, ako aj dodržanie mierky prostredia.

Podnož je prevedená v modernejšom poňatí a slúži ako priestor s trofejami, nachádza sa tu miestnosť s motýľmi i viacúčelová sála. Ohniskom sa tu stáva bazén so zázemím a výstavou trofejí. Celý priestor tak odkazuje na relax a reprezentáciu úlovkov oproti jednoduchosti a striedmosti vonkajších hmôt.

Interiéry spoluvytváral akademický maliar Pavel Trucla. Dôležité detaily v podobe loveckých trofejí, ich zakomponovania do interiéru, a ďalších drobností bolo navrhnuté práve s ním a po množstve konzultácií s majiteľmi. Tieto aspekty dodávajú interiéru štýlovosť a zároveň osobitosť.

Exteriéry samoty sú nemenej zaujímavé. Extenzívnosť použitia kamenného plášťa si vyžiadala riešenie niekoľkých stoviek kamenárskych detailov (skryté žľaby, kamenné ostenia, celokamenná fasáda a ďalšie atypické riešenia). Použitie lokálneho kameňa a inšpirácia skladbou pôvodnej hájovne fasádu silno spája s okolitým prostredím. Masívne štítové komíny dávajú objektu silný objemový výraz pri rešpektovaní mierky okolia, kde si pôvodné objekty zachovali svoju funkciu. Masívne kamenné portály a bridlicová pokrievka strechy ukončujú spolu s celokovovými vikiermi objemové vyznenie celku.

Lovecký areál blízko Radějova sa tak stáva jednou z jedinečných ukážok skĺbenia pôvodnej funkcie a nového programu s použitím miestnych materiálov a objemových riešení.

radejov-8.jpg
radejov-6.jpg
radejov-5.jpg

Ivan Gogolák

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 90 | T: 0.416137

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne