Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

20. 05. 2019, meniny má: Bernard

Aktuality

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

33%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • Nabídka úvěru bez protokolu

  Nabídka úvěru bez protokolu Jsem jednotlivec a pomáhám všem lidem, kteří potřebují financování …

  19. 05. 2019 / 15:17 | rose

 • Nabízím půjčky

  Nabídka úvěru bez protokolu

  Jsem jednotlivec a pomáhám všem lidem, kteří potřebují financování svých …

  19. 05. 2019 / 07:01 | okfin

 • Půjčky s rychlým schválením

  Potřebujete půjčky na projekt, investice, osobní půjčky, úvěry na podnikání, úvěry na bydlení, …

  19. 05. 2019 / 06:58 | Lenka Bolkova

 • Nabízím půjčky

  Nabídka úvěru bez protokolu

  Jsem jednotlivec a pomáhám všem lidem, kteří potřebují financování svých …

  19. 05. 2019 / 06:57 | okfin

 • Jak jsem dostal svůj úvěr od důvěryhodného věřitele

  949/5000 Svjedočanstvo – ponuda kredita "" Ne smijete propustiti ovu priliku [zovem se gospodin …

  19. 05. 2019 / 02:00 | Scott

Cyklodoprava sa pomaly rozvíja a prvá ucelená cyklotrasa

cyklodoprava.jpg

V stredu 3.novembra 2010 sa v Banskej Bystrici uskutočnil seminár Cyklodoprava a cykloturistika v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Podujatie, ktorého cieľom bolo vytvorenie organizačných predpokladov pre rozvoj cyklodopravy a cykloturistiky v našom kraji, organizoval Cykloklub Poľana, Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) a nadácia Ekopolis. Jeho súčasťou boli referáty a prezentácie konkrétnych projektov, ako aj diskusie všetkých zúčastnených.

Už vystúpenie Jána Roháča z Nadácie Ekopolis demonštrujúce príklady rozvoja cyklodopravy a cykloturistiky v Európe ukázalo, že tejto oblasti sa v našej krajine nevenuje dostatočná pozornosť. A hoci referent cyklodopravy a športu v Bratislavskom samosprávnom kraji Ladislav Findl poukázal aj na problémy rozvoja cyklodopravy v tomto regióne, náš kraj aj v porovnaní s ním zaostáva. Zmeniť tento stav by mala pracovná skupina-komisia pod záštitou BBSK, ktorej členmi by okrem zástupcov neziskových organizácií mali byť aj predstavitelia miest a obcí, Železníc SR, Lesov SR, polície, Slovenskej agentúry životného prostredia, Slovenskej agentúry pre cestovný ruch a pod.

Ako vyplývalo z odbornej diskusie, proces rozvoja cyklodopravy je aj kvôli nedostatku fi nančných prostriedkov veľmi zdĺhavý. Príklady konkrétnych projektov trás popri Ipli, na Gemeri, v okolí Poľany, Rimavskej zelenej cestičky, či banskoštiavnického projektu Bajkom k tajchom sú však dôkazom toho, že snaha a nadšenie aktivistov väčšinou na miestnej úrovni dokážu posunúť veci dopredu. Už teraz je nevyhnutné vyčleňovať budúce cyklotrasy, jednou z možností je využívať už existujúce komunikácie, potrebné je aj prepojenie cyklotrás na úrovni kraja s medzinárodnými trasami, ako je napr. Jantárová cesta spájajúca Budapešť s Krakovom, či napojenie sa na niektorú z európskych cyklistických trás EuroVelo.

Napriek drobným úspechom na lokálnej úrovni je citeľná potreba koordinovať tieto aktivity v rámci celého Slovenska alebo aspoň v rámci nášho kraja. Ján Ľupták z Cykloklubu Poľana sa vo svojej prezentácii pokúsil načrtnúť potenciál BBSK pre cyklistickú dopravu a cykloturistiku, ktorý je vnímateľný na základe štúdie Návrh vedenia trás pre cyklodopravu a cykloturistiku v BBSK. Tá má byť základným koncepčným dokumentom, ktorý sa bude priebežne rozvíjať a aktualizovať a ktorý bude podkladom pre prácu komisie pre riešenie cyklodopravy. Jej zvolanie je plánované na druhú polovicu januára budúceho roka.

Mesto Banská Bystrica spája so Zvolenom tzv. Rodinná cestička, Kováčovú s Dolnou Mičinou tzv. Zelená stuha Pohronia, ktoré vznikli už v roku 1997, no boli neudržiavané. V roku 2006 došlo k ich obnove, no bol to len začiatok budovania tzv. greenways, ktoré sú charakterizované bezpečnosťou, nenáročnosťou, verejnou prístupnosťou, kvalitným povrchom, trvalou udržateľnosťou, dobrým značením a informačnými prvkami a ktoré by mohli byť prístupné aj pre inlinekorčuliarov.

Čo sa týka mestských cestičiek pre cyklodopravu, v Banskej Bystrici momentálne neexistuje ani jedna. Prvou lastovičkou v týchto snahách v kraji je existujúci cca. 300-metrový úsek vo Zvolene. Problému budovania cyklotrás priamo v našom meste sa už dlhšie venuje Občianska cykloiniciatíva, ktorá svoje plány predstavila aj v rámci seminára. Istým pokrokom je aktuálne spracúvanie projektovej dokumentácie cyklotrasy od Obvodného úradu po Námestie Vajanského, ktorá by sa mohla začať realizovať budúci rok a dokončená by mala byť v roku 2012. Dnes o 10,00 sa otvárajú obálky na spracovateľa tzv. Generelu nemotorovej dopravy v Banskej Bystrici. Ide o dokument, ktorý by mal byť vytvorený za účasti odborníkov v oblasti územného plánovania a dopravných stavieb, zainteresovanej laickej verejnosti a miestnej samosprávy, ktorá by mala projekt aj spolufi nancovať. Finalizácia dokumentu, ktorého cieľom je o. i. aj stanoviť jasné pravidlá rozvoja nemotorovej dopravy, je plánovaná na koniec budúceho roka.

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 83 | T: 0.505065

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne