Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

603 územných plánov

943 článkov

4802 fotografií

online návštevníkov

21. 05. 2018, meniny má: Zina

Aktuality

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Vernisáž Mestské zásahy Kežmarok

mz-kezmarok-poster-vernisaz-web.png

Tešíme sa na prezentáciu a krst publikácie MZKK 24.11.2017 o 17:00 v Mestskej knižnici Kežmarok.

15. 11. 2017

Zdroj

WEBNOVINY

Zobrazení

13748

Dátum vydania

17. 02. 2011

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

41%

Celkový počet hlasov: 1239

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

  Hello, Apply and get qualify for a loan.Interest rate 1% easy process. Please Only serious inquiries. …

  20. 05. 2018 / 09:53 | UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

 • UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

  Hello, Apply and get qualify for a loan.Interest rate 1% easy process. Please Only serious inquiries. …

  20. 05. 2018 / 09:52 | UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

 • Naléhavá nabídka půjček

  Dobrý deň,

   Hľadáte podnikateľský úver, osobný úver? úver na študentov, pôžičku na konsolidáciu …

  19. 05. 2018 / 17:56 | Nelson Muller

 • Naliehavá pôžičková ponuka

  Dobrý deň,

  Sme legitímnym a serióznym peňažným úverom. Poskytujeme úvery jednotlivcom, ktorí …

  19. 05. 2018 / 17:55 | Nelson Muller

 • Naliehavá ponuka úveru

  Dobrý deň,

  Som pán Nelson Muller súkromným veriteľom, ktorý požičiava úver s veľmi nízkou …

  19. 05. 2018 / 17:54 | Nelson Muller

Bude sa meniť územný plán?

Súkromný investor chce v parku v Kvetnici postaviť rodinné domy. Ďalší investor plánuje pri nemocnici postaviť 92-lôžkový hotel.

Súkromná firma K&Ž, s.r.o. Kežmarok chce v jedinom parku v meste Poprad, v mestskej časti Kvetnica, postaviť rodinné domy. Návrh na zmenu územného plánu je od pondelka zverejnený na internetovej stránke mesta Poprad. Občania mesta majú teraz 30 dní na pripomienkovanie návrhu. V parku by malo podľa návrhu vyrásť 22 rodinných domov, každý s pozemkom s rozlohou približne od 500 do 600 štvorcových metrov. „Jadrom Kvetnice je kúpeľno-rekreačný park, ktorý potrebuje určitú rozlohu, aby bol parkom. Zároveň dáva tomuto územiu určitú hodnotu, ktorá je aj pre budúceho investora zaujímavá. Akýkoľvek veľký zásah, čo táto výstavba je, uberie túto hodnotu, kvôli ktorej tam tá investícia išla,“ uviedol pre SITA člen rady Združenia pre urbanizmus a územné plánovanie, architekt Martin Baloga.

V Kvetnici sú podľa Balogu lokality, ktoré by boli vhodné pre výstavbu. Tá by mohla vyriešiť mnohé problémy tejto mestskej časti Popradu, „ale určite to nie je park, ktorý by mal suplovať úlohu rozvojového územia,“ dodal Baloga. Park v Kvetnici, ktorý podľa Balogu ako jediný v meste spĺňa kritériá kladené na park, je už zadefinovaný a bolo by dobré ho rozvíjať, namiesto toho, aby sa zlikvidoval.

Na internetovej stránke mesta Poprad sa objavil aj ďalší návrh na zmenu územného plánu. V dotyku s križovatkou ulíc J. Curie a Baníckou v blízkosti popradskej nemocnice plánuje firma TOP Line Poprad, s.r.o. Ďalší investor plánuje postaviť v Poprade päťposchodový 92-lôžkový hotel. Hotel by mal vyrásť na ploche, ktorá dnes slúži ako verejná zeleň. „Hotel by bol v tejto polohe za určitých podmienok akceptovateľný. Konfliktným územím je práve kontakt s obytnými časťami, kde už je stabilizované bývanie kvalitnej úrovne, v zaujímavom prostredí s dostatkom zelene,“ uviedol Baloga. V tomto prípade je podľa neho dôležité, aby sa občania vyjadrili, či tu chcú mať takúto vybavenosť, alebo nie.

Oba návrhy na zmenu územného plánu majú podľa Balogu spoločný znak v tom, že pravdepodobne bol najskôr kúpený pozemok a až potom začal investor uvažovať o tom, čo v danom území chce postaviť. Na tieto zámery však potrebuje zmenu územného plánu. „Územný plán sa stavia do polohy nie dokumentu, ktorý určuje ako sa bude stavať, ale do polohy dokumentu, ktorý mapuje, ako výstavba v meste prebieha,“ uviedol Baloga.

Mesto Poprad má schválený územný plán od roku 1998. V posledných rokoch však skôr pripomína trhací kalendár, vzhľadom na jeho časté zmeny a doplnky. Od roku 2001 bolo podľa údajov zverejnených na stránke mesta schválených minimálne 33 zmien a doplnkov územného plánu. Za 13 rokov platnosti územného plánu bolo najviac zmien schválených v prvom roku po komunálnych voľbách. V roku 2003 bolo schválených osem doplnkov, v roku 2007 až 11 doplnkov. Podobne sa vyvíja situácia aj teraz. Za necelé dva mesiace tohto roku pribudlo na internetovej stránke mesta už päť návrhov na zmenu územného plánu. Podľa vedúcej odboru výstavby Mestského úradu v Poprade Kristíny Horákovej na stole už má mesto ďalšie návrhy na zmenu a doplnky územného plánu. „Ak sa raz schváli koncepcia rozvoja, mala by sa dodržiavať, aby sme mali určitú právnu istotu v území,“ povedal Baloga. Častými zmenami a doplnkami sa táto istota stráca. Územný plán je podľa Balogu koncepcia poskladaná z detailov. Práve zmeny v detailoch môžu prispieť k zmene vzťahu ľudí k územiu.

Časté zmeny v územnom pláne zdôvodňuje mesto Poprad z časového hľadiska, ako aj z dôvodu záujmu o rozvíjanie podnikateľských aktivít, ktoré prispievajú k zvyšovaniu zamestnanosti. Podľa vedúcej odboru výstavby pri žiadnej čiastkovej zmene nemôžu byť obídení dotknutí obyvatelia. „Každý proces obstarávania zmien a doplnkov územného plánu musí byť zo zákona zverejnený a občania majú 30 dňovú lehotu na vyjadrenie, ako aj orgány štátnej správy,“ uviedla Horáková. Konečné slovo v celom procese majú poslanci Mestského zastupiteľstva, ktorí musia trojpätinovou väčšinou schváliť zmenu územného plánu mesta. Keď tak neurobia, musia to zdôvodniť, aby mohlo mesto informovať investora o dôvodoch. Doteraz boli všetky čiastkové zmeny v mestskom zastupiteľstve schválené.

Zdroj: WEBNOVINY

Diskusia

Pridať komentár [1] | Sledovať diskusiu [1] | RSS

zachovanie zelene a parku

12. 03. 2013 10:22:14 | Diabelková Danka

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Zdá sa mi že už v Poprade nie je miesto pre zeleň.Všade sa všetko zastavuje nevkusnými budovami a ničí sa všetko pekné.Aj park na Kvetnici, komu zas vadí chcú nám zobrat ašte aj to posledné a hodnotné čo Poprad má.Už by si to mal náš primátor uvedomit a chránit to čo Poprad má. aj tie bažiny na juhu ved je tu unikát.A on tam chce stavat. FUJ.
Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 79 | T: 0.568652

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne