Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
11. 07. 2025, meniny má: Milota
1418
1844 ha
829
Ľubica Čornejová
Obec JOVSA má k dispozícii moderný a priestranný obecný úrad, ktorého súčasťou je aj Kultúrny dom. Vzhľadom k tomu, že je v ňom aj kuchyňa zariadená komplexným kuchynským zariadením, obec je schopná poskytovať občanom aj také služby, ako sú napr. smútočné pohostenia, rôzne oslavy a jubilea.
V obci je Matričný úrad, Pošta, štyri predajne potravín, Pohostinstvo, Bár, Základná škola s ročníkmi 1–9, Materská škola, Lesná správa, Drevovýroba, Zakázkové krajčírstvo, známa Tlačiareň rôznych druhov tlačív a matreiálov, Grecko katolický kostol 1837, Dom smútku, Čistička odpadových vôd a samozrejme v obci pôsobí aj niekoľko súkromných podnikateľov, ktorí poskytujú rôzny služby, či už v kovo výrobe, drevo výrobe a pod.
Obec Jovsa sa nachádza v okrese Michalovce, v Košickom kraji, 18 km od Michaloviec. Je súčasťou Východoslovenskej nížiny a leží v exponovanom území Zemplínskej šíravy a pohoria Vihorlat. Leží v nadmorskej výške okolo 140 m. Obec obklopujú rozsiahle lesy, ktoré až do 20. storočia vlastnili Sztárayovci. Predpokladá sa, že dedinu Jovsa založil šoltýs s usadlíkmi okolo roku 1400. Prvý doklad o dedine je z roku 1418 pod názvom Józa. V polovici 18 storočia bola Jovsa gréckokatolíckou farnosťou. Kostol Panny Márie pochádza z roku 1837 a bol postavený v neskoro klasicistickom štýle. Kazateľnica je z čias výstavby kostola a na parapete nesie vyobrazenie Krista, ktorý káže. . V minulosti bola Jovsa známa ako kúpeľné sídlo s viacerými minerálnymi prameňmi. Kúpele navštevovali len bohatí ľudia až z Prešporku. Počas 2 svetovej vojny boli vypálené.
Obec sa svojou polohou nachádza na križovatke ciest z ktorej možno namieriť na rôzne turistické miesta. V našej obci sa končí územie známej rekreačnej oblasti Zemplínska Šírava a na jej najvýchodnejšej časti v našej obci sa nachádza aj chránená krajinná oblasť.
Smerom na sever vedie cez našu obec trasa na známe vyhľadávané turistické miesto Morské oko. Na tejto trase za obcou Jovsa a medzi susednou obcou Poruba pod Vihorlatom sa nachádza najväčšie miesto výskytu bledule jarnej v SR. Aj táto oblasť ma charakter chránenej krajinnej oblasti.
V našej obci sa na chránenom území nachádza aj termálny prameň, ktorý vyviera z hĺbky okolo 400 metrov a ktorého voda ma určite nespochybniteľné liečivé účinky. (Viď. stránku: Život v prírode)
Z našej obce sú najlepšie turistické podmienky pre výstup na vrch VIHORLAT (1.075 m), ktorý ročne zdolávajú desiatky turistov. Asfaltová cesta cca. 8 km, umožní bezproblémový prístup turistov až pod vrchol Vihorlatu, odkiaľ už nasleduje namáhavý výstup na vrchol Vihorlatu.
V roku 2004 bola v obci uskutočnená výstavba verejnej kanalizácie a ČOV z prostriedkov „EÚ“
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne