Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

627 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

04. 07. 2025, meniny má: Prokop

Jakubany

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Stará Ľubovňa

Prvá písomná zmienka

1322

Rozloha

1674 ha

Počet obyvateľov

2599

Starosta

Ján Krajňák

E-mail

jakubany@jakubany.sk

Web

jakubany@jakubany.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Jakubany

Reality Jakubany na Reality.pro

Fotogaléria

JakubanyJakubanyJakubany

Jakubany

Jakubany patria do okresu Stará Ľubovňa. Je to severná oblasť Spiša. Jej nadmorská výška dosahuje v strede obce 610 m nadm. výšky. Chotár má nadmorskú výšku v tej Časti, ktorá sa obrába 580–1016 m. V minulosti patrili Jakubany do Spišskej župy so sídlom v Levoči. Cez Starú Ľubovňu vedie cesta z východu od Prešova na západ smerom do Popradu. Zo Starej Ľubovne sa môže cestovať na sever do Poľska cez hraničný priechod Mnišek nad Popradom. Smerom na juh cez Novú Ľubovňu vedie cesta do Jakubian, vzdialených od Starej Ľubovne 9 km. Obec leží na severnom svahu Levočského pohoria, v širokej doline rieky Jakubianky, ktorá pramení pod Ihlou. Neďaleko odtiaľ je najvyšší vrch v Levočskom pohorí Čierna hora (nadm. výška 1291 m). Rieka Jakubianka tečie smerom na sever okolo Jakubian po východnej strane, ďalej do Starej Ľubovne, kde sa vlieva do rieky Poprad a táto sa vlieva do Visly, ktorá tečie cez Poľsko do Baltického mora. Z juhovýchodu medzi Jakubanmi a Šambronom je druhý najvyšší vrch Siminy (nadm. výška 1290 m). V poli aj na horách sa nachádzajú sírne pramene (ako sa ľudovo hovorí vajcovky). Chotár má hnedé lesné, illime-rizované a oglejené pôdy.

Sú tu sírne pramene. Chotár je okrem malej časti pri prameňoch Ľubovnianky zväčša odlesnený. Má hnedé lesné, illimerizované a oglejené pôdy. Priemerná ročná teplota je okolo 4 – 6 ºC, júlová 14 – 16 ºC januárová okolo –5 ºC. Priemerný ročný úhrn zrážok je 700 – 800 mm.

Hromadná cestná zástavba. Z 19. storočia sa zachovali zrubové podmurované domy v otvorených dvoroch so sedlovou šindľovou strechou. Škárovanie bolo vymazané na bielo. Zrubové hospodárske stavby boli za obytnou časťou samostatné. Na lúkach a pasienkoch boli zrubové senníky a maštaľky.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne