Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

11. 12. 2023, meniny má: Hilda

Spišské Podhradie

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Levoča

Prvá písomná zmienka

1249

Rozloha

2494 ha

Počet obyvateľov

3977

Primátor

MVDr. Michal Kapusta

E-mail

info@spisskepodhradie.sk

Web

info@spisskepodhradie.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Spišské Podhradie

Reality Spišské Podhradie na Reality.pro

Fotogaléria

Spišské PodhradieSpišské PodhradieSpišské Podhradie
Spišské PodhradieSpišské PodhradieSpišské Podhradie

Spišské Podhradie

Spišské Podhradie je dnes malým provinčným mestečkom, ktoré má okolo 3800 obyvateľov. Má však fantastickú polohu. Leží v údolí medzi dvoma monumentmi minulosti, ktoré sa naň akoby dívali zvrchu. Na jednej strane na travertínovom brale je zrúcanina mohutného Spišského hradu, na opačnej strane, na menšom vršku, sa týčia dve veže Spišskej Kapituly, ktorá je dodnes centrom duchovnej moci, sídlom Spišského biskupstva.

Ako už naznačuje názov Podhradie, vznik i dejiny mesta sú nerozlučne späté s hradom. Vzniklo ako podhradská osada, ktorej obyvatelia vykonávali pre hrad a jeho obyvateľov najrozličnejšie služby. V 13. storočí sa vyvinulo na mestečko nezávislé od hradu patriace do Spoločenstva Spišských Sasov. Začal sa jeho mohutný hospodársky a kultúrny rozmach. Rok 1412 bol pre Podhradie osudový. Vtedy si uhorský kráľ Žigmund Luxemburský požičal od poľského kráľa veľkú sumu peňazí. Za to mu dal do zálohu 13 spišských miest, medzi nimi aj Spišské Podhradie. Záloh trval 360 rokov. I napriek tomu celý stredovek prežívalo Spišské Podhradie ako veľmi významné, známe a prosperujúce mesto.

Bolo sídlom remesiel, obchodu a prirodzené centrum svojho okolia. Mesto je veľmi bohaté na historické pamiatky. Katolícky farský kostol prestavali v rokoch 1825 – 1829, iba jeho veža si zachovala románske prvky z 13. storočia. Prekrásne a veľmi hodnotné maľby z krídel bývalého hlavného oltára sú dnes väčšinou v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. V samotnom kostole je niekoľko takýchto malieb zo začiatku 16. storočia a hodnotná je bronzová krstiteľnica z konca 15. storočia. V meste bola od konca 17. storočia aj nemocnica Milosrdných bratov s kláštorom a kostolom. Sú to barokové stavby z rokov 1727 – 1736 s bohatým interiérom z tej doby. Na námestí stojí Mariánsky stĺp z roku 1726. Podobné stĺpy dal zhotoviť aj do ostatných Poliakmi zálohovaných miest ich starosta Teodor Lubomirský. Na námestí je klasicistický evanjelický kostol s obrazom od slávneho levočského maliara Jozefa Czauczika a zachovala sa aj židovská synagóga postavená v maurskom štýle zo začiatku 20. storočia.

Mesto Spišské Podhradie, Spišská Kapitula, Spišský hrad a kostol Sv. Ducha v neďalekej dedinke Žehra sa v roku 1993 stali súčasťou prestížnej Listiny svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Opomenuté neboli ani prírodné krásy a tak sa členmi svetového klubu výnimočných stali aj prírodná rezervácia Dreveník a Sivá brada.

V súčasnosti prebiehajú v meste práce zamerané na záchranu pamiatok. Zrekonštruovaný bol Kostol milosrdných bratov, evanjelický i katolícky kostol, meštiansky dom na Mariánskom námestí a prebiehajú aj adaptačné práce na ďalších historických domoch v centre mesta.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne