Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

620 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

08. 08. 2022, meniny má: Oskár

Skýcov

Štát

Slovensko

Kraj

Nitriansky

Okres

Zlaté Moravce

Prvá písomná zmienka

1298

Rozloha

2523 ha

Počet obyvateľov

1033

Starosta

Mgr. Tomáš Kolembus

E-mail

obecskycov@gmail.com

Web

obecskycov@gmail.com

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Skýcov

Reality Skýcov na Reality.pro

Fotogaléria

SkýcovSkýcovSkýcov
Skýcov  

Skýcov

Skýcov sa rozprestiera v pramennej oblasti Žitavy a Nitry. K povodiu Žitavy patrí prostredníctvom potoka Leveš. Tečie údolím na juh, severne od Topoľčianok priberá potok Topoľnica. V Topoľčiankach sa vlieva do Hostianskeho potoka, ktorý za Zlatými Moravcami tvorí pravý prítok rieky Žitava. Riečka Vyčoma prameniaca pod vrchom Veľký Vracov (609 m n. m.) odvádza potoky zo severozápadnej časti chotára Skýcov. Je dlhá asi 23 km, preteká Klížskou dolinou a severne od obce Práznovce neďaleko Topoľčian sa vlieva do rieky Nitry.

Katastrálne územie Skýcova má rozlohu 2523 ha. Na severe tvorí hranicu s Veľkými Uhercami, na severozápade s katastrálnym územím Veľkého Klíža, na juhovýchode sa dotýka katastra obce Topoľčianky, na juhu a juhovýchode susedí s katastrom obce Hostie. Medzi jeho územie sa vkliňuje úzky pás katastra Skýcova a dotýka sa územia Jedľových Kostolian. Východnú a severovýchodnú hranicu tvorí katastrálne územie Malej Lehoty a Veľkého Poľa. Skýcov má mierne chladné podnebie. Priemerná ročná teplota je okolo 7° C, priemerná júlová teplota je 16° C, priemerná januárová teplota je – 4° C. Najvyššie namerané teploty sú v júli, najnižšie v januári. V údolí Leveša býva často teplotná inverzia. Najviac zrážok spadne v júni, najmenej v januári a vo februári. Priemerné ročné zrážky sú okolo 800 mm. Najčastejšie vanú severné vetry a potom opačné juhovýchodné vetry.

Územie Skýcova je chudobné na podzemné a povrchové vody. Výdatnejšie pramene sa nachádzajú až na úpätí okolitých kopcov. Skýcov leží v eróznej zníženine v severovýchodnej časti pohoria Tribeč. Nachádza sa v nadmorskej výške 480 m n. m. V chotári sa nadmorská výška pohybuje od 480 m n. m. do 687 m n. m.. Jeho polohu určujú súradnice 48° 31“ 20´ severnej zemepisnej šírky a 18° 25“ 40´ východnej zemepisnej dĺžky. Obec sa nachádza na ceste Topoľčianky – Veľké Uherce s možnosťou odbočenia na Bošany. Topoľčianky ležia 11 km na juh od Skýcova, Veľké Uherce 17 km na sever a 9 km severozápadne je Ješkova Ves. Okresné mesto Zlaté Moravce je vzdialené 15 km.

Pohoria na Slovensku patria do podsústavy Karpaty. Na našom území sú zastúpené provinciou Západné Karpaty a jej subprovinciou Vnútorné Západné Karpaty. K nim patrí aj pohorie Tribeč, v ktorom sa nachádza obec Skýcov.

V súčasnosti je v obci 402 domov. Nebolo tomu tak vždy, dôvodom je ako už bolo vyššie spomenuté vypálenie obce v roku 1945, kedy zostalo v obci len 6 domov. Začiatkom 70. rokoch sa preto začalo s mohutnou výstavbou domov a v rozmedzí rokov 1945 – 1950 sa v obci Skýcov postavilo až 200 – 250 domov. Skýcov je známy ako obec s červenými strechami (výstavba nových domov po II. svetovej vojne).

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne