Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

16. 06. 2019, meniny má: Blanka, Bianka

Mlynica

Štát

Slovensko

Kraj

Prešovský

Okres

Poprad

Prvá písomná zmienka

1268

Rozloha

778 ha

Počet obyvateľov

430

Starosta

Július Vachmanský

E-mail

mlynica@popnet.sk

Web

mlynica@popnet.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Mlynica

Reality Mlynica na Reality.pro

Fotogaléria

MlynicaMlynica 

Mlynica

Mlynica je malebná pokojná malé obec pod Tatrami, v okrese Poprad. Má len 386 obyvateľov a vznikla v rámci nemeckej kolonizácie Spiša. Ako prvá na Spiši prijala protestantizmus. Po odchode Nemcov v rokoch 1977–45 prišli do obce noví osadníci, pochádzajúci prevažne z Vikartoviec ale tiež zo slovenských obcí na území neďalekého Poľska.

V predvojnovom období bolo z Mlynice veľmi veľa známych tatranských vodcov, skúsených horalov, ktorí poznali hory, akoby svoju dlaň. Mnohí z nich sú aj pochovaní na miestnom cintoríne pri historicky cennej pamiatke kostolíka, o ktorom si na našich stránkach ešte povieme. Obec prvý krát spomínajú v roku 1268 v starých listinách. Názov obce vznikol samozrejme podľa mlynov, ktoré tu kedysi Kostelikstáli, kým sa ešte miesto ani nepovažovalo za obec, ale skôr ako osadu. Dnes sú mlyny a ich účel už len minulosťou. V minulosti bola obec zameraná na poľnohospodárstvo a tento trend, či skôr zameranie si udržuje dodnes. V obci funguje poľnohospodárske družstvo, ktoré sa venuje aj strojárstvu a obchodu. Dominuje jej kostolík sv. Margity Antiochijskej, o ktorom si nižšie povieme viac. Obec sa nachádza severne od Popradu, neďaleko Veľkého Slavkova, západne od Kežmarku, a južne od Tatranskej Lomnice a Starého Smokovca.

V obci sa momentálne rozvíja domová výstavba v troch lokalitách. Obec momentálne spolupracuje s investorom z Českej republiky, ktorý poskytne pracovné miesta, pričom v úzkej spolupráci s obcou pripravuje moderné rekreačné stredisko, ubytovacie a kempingové zariadenie pre rodiny s deťmi, čo by mohlo obci pomôcť sa ešte viac presadiť v oblasti cestovného ruchu, pritiahnuť tak pozornosť na seba a tiež pomôcť k vlastnej situácií.

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne