Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

604 územných plánov

943 článkov

4802 fotografií

online návštevníkov

18. 06. 2018, meniny má: Vratislav

Aktuality

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Vernisáž Mestské zásahy Kežmarok

mz-kezmarok-poster-vernisaz-web.png

Tešíme sa na prezentáciu a krst publikácie MZKK 24.11.2017 o 17:00 v Mestskej knižnici Kežmarok.

15. 11. 2017

Autor

Ing. Ivana Pasečná

Autor fotografií

archív autorky

Zobrazení

10099

Dátum vydania

27. 11. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

43%

Celkový počet hlasov: 439

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • loan

  Dobrý deň, ja som Gabriel Groningen z USA, niekedy predtým, keď som potreboval pôžičku. Pristupujem …

  15. 06. 2018 / 01:25 | Frank

 • ponuka pôžičky

  Bună ziua, eu sunt Gabriel Groningen de la Statele Unite ale Americii, cândva în urmă, am fost atât …

  15. 06. 2018 / 00:57 | Gabriel

 • kritika

  Cesta od Zdoby nad lesom po vrchol. Prečo sa neurobí! Chodia ku mne svatovci z GB a iba sa hanbím. …

  13. 06. 2018 / 17:22 | František Králik

 • posojili

  Ali potrebujete finančno pomoč za osebne ali poslovne namene? Trenutno imamo prevzeme za posojila …

  12. 06. 2018 / 13:32 | oceanicfinance

 • loan offer

  Potrebujete pôžičku na obchodné stretnutie s agentom na pôžičku od ropnej spoločnosti, ktorá …

  11. 06. 2018 / 18:51 | ewars

Manažment urbánnych otvorených priestorov

urb-otvorene-priestory-1.jpg

Ing. Ivana Pasečná je autorizovaná krajinná architektka, spolu s Petrom Pasečným vedie štúdio 2ka, ktoré sa zaoberá kompletnou projektovou činnosťou v oblasti krajinnej architektúry. Okrem toho sa venuje doktorandskému štúdiu na Ústave manažmentu a priestorového plánovania STU v Bratislave. Osobitným záujmom sú súčasné trendy v oblasti urbánnych otvorených priestranstiev.

Aj keď sa pod pojmom krajina zvyčajne rozumie nezastavané územie mimo sídiel, do krajiny patria aj mestá a obce a môžeme hovoriť aj o mestskej krajine. Urbánne otvorené priestory, často nazývané aj verejné mestské priestory sú kontinuálnou matricou, na ktorej stojí mesto, a dávajú mestskej krajine charakteristický ráz.

Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava nedávno zverejnilo, že pripravuje štúdiu verejných priestorov mesta Bratislavy. Mala by vychádzať z Územného plánu hlavného mesta SR Bratislavy a mohla by predznamenať zmeny funkčného využita v území. Vychádzajúc z územného plánu bude z hľadiska urbánnych otvorených priestorov brať do úvahy normatívy ako koeficient zelene a zastavanosť, ktoré sú súčasťou záväznej časti regulačného plánu. V akej podrobnosti a kontexte bude vypracovaná/ sa má koncepcia tvorby verejných mestských priestorov vypracovávať a aké aspekty bude okrem spomínaných štandardov brať do úvahy? Aký prístup sa zvolí? Aké sú nové možnosti skúmania mesta a aspektov jeho tvorby?

urb-otvorene-priestory-1.jpg

Na základe definovania trendov vývoja tvorby týchto priestorov by štúdia mala navrhnúť odporúčania a požiadavky koncepcie ich rozvoja a zhodnotenia. Aké sú požiadavky na spracovanie takéhoto materiálu na sídelnej úrovni? V súvislosti s tým by bolo vhodné zvoliť systematický prístup, radšej predimenzovať “zelenú infraštruktúru” ako ju poddimenzovať, ako sa to v Bratislave stalo v prípade dopravy. Pokúsiť sa predvídať vývoj. Ako sa popasovať s už aj tak dosť obmedzeným nezastavaným priestorom potenciálne využiteľným na tieto účely? Prečo územný plán ako nástroj na účinné plánovanie prebratý z nemeckého v našich podmienkach akosi nefunguje? Iste ešte existujú rozvojové plochy v Bratislave/slovenských mestách, kde by sa s plochami pre verejnosť dalo rátať. Ale čo s ostatnými, čo s kontinuitou priestorov?

Ako prebieha process manažmentu týchto priestorov v zahraničí? Verejné priestory sú miesta, ktoré majú kľúčový význam pre dynamiku a ekonomiku každého mesta. Rovnako ako ekonomika môže pomôcť zachráneniu krajiny prostredníctvom investícií v území, stanovením ekonomickej hodnoty krajinnej zložky ako priestorového kapitálu dokážeme vrátiť developerovi či mestu benefit v podobe výnosov. Systematickým prístupom k riešeniu otázok týkajúcich sa verejných priestorov sa enviromentálny a sociálny profit stáva aj ekonomickým a v konečnom dôsledku je riešenie trvalo udržateľné. K tomu by mohla slúžiť Metodika posudzovania hodnoty urbánnych otvorených priestorov, ktorá na Slovensku chýba. Mala by sa stať súčasťou podkladov pri vypracovaní záväzného dokumentu, aby z neho malo prospech mesto, developer a najmä užívatelia priestorov. A čo hovoria trendy?

Oslabujú sa nástroje územného plánu, upúšťa sa od normatívnych predstáv o meste a prechádza sa od imperatívnych a regulatívnych k strategickým postupom. Popri metrických, kvantitatívnych charakteristikách treba zjednotiť ich s vlastnosťami hodnotovými, kvalitatívnymi. Využitím systematického prístupu k riešeniu otázok v kontexte s plánovacími nástrojmi týkajúcich sa urbánnych otvorených priestorov, profit je nie len enviromentálny, sociálny ale i menej docenený ekonomický.

urb-otvorene-priestory-2.jpg

Využitie vegetácie je, samozrejme, jedným z aspektov dizajnu urbánneho priestoru, u ktorého prevláda zložka prostredia, ale môže a mala by byť skúmaná aj z ekonomického hľadiska. Do popredia by sa malo dostať využitie hodnotenia kvality urbánnych otvorených priestorov (Urban Open Spaces Quality Assessment) ako súčasti metodiky posudzovania ich hodnoty pri rozhodovaní o strategicky vhodných a strategický nevhodných oblastiach na rozvoj. Stratégia si kladie za cieľ nájsť rovnováhu medzi ochranou kvalitných urbánnych otvorených priestorov, ktoré by mali byť z pohľadu budúceho územného plánu chránené, a identifikáciou menej kvalitných, teda tých, ktoré predstavujú rozvojový potenciál.

Kde sa nachádzame a kam smerujeme? Aký je trend budovania otvorených priestorov v slovenských sídlach? Pristupuje sa k ohodnocovaniu javov, kvantifikujú sa? Aký je vývoj, ako sa manažment robil pred dvadsiatimi rokmi a ako teraz? Treba sa pozrieť na krajiny, ktoré sú nám historicky blízke, tam, kde má stavebná polícia silnejšie právomoci (Rakúsko, Nemecko, Česká republika), a ísť tou cestou, alebo sa zamerať na príklady manažmentu krajiny v tých štátoch, ktoré sú v tom segmente mienkotvorné. Porovnávajme porovnateľné. Neklaďme na naše mestá príliš vysoké požiadavky, ale naopak, určenime si ich rozumne a držme sa ich. Sú dve cesty, ako môžme dosiahnuť požadovaný stav, pričom jedna bez druhej neexistuje – zákonom (legislatívne) a tlakom prostredia. Z trendov môžme vyvodiť poznatky, ale nemôžme ich pokladať za zákonitosť. Nikto nezaručí, že použitím nástrojov budú veci fungovať. Môžme sa však o to pokúsiť a čas ukáže…

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 84 | T: 0.405005

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne