Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

944 článkov

4803 fotografií

online návštevníkov

19. 12. 2018, meniny má: Judita

Aktuality

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Autor

Ing. Ivana Pasečná

Autor fotografií

archív autorky

Zobrazení

10684

Dátum vydania

27. 11. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

43%

Celkový počet hlasov: 467

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • 400 000,00 úvěr k dispozici

  půjčka?

  • Velmi rychlý a naléhavý převod na váš bankovní účet
  • Splácení začíná osmi měsíci …

  19. 12. 2018 / 04:40 | 400,000.00 to offer

 • Rýchla a flexibilná ponuka úveru

  Dobrý deň, potrebujete úver? potrebujete núdzový úver? Pomôžeme vám získať rýchly hotovostný …

  19. 12. 2018 / 00:04 | Mr. Patrick Johnson

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested …

  18. 12. 2018 / 16:17 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  Are You A Business Man Or Woman? Are You In Any Financial Mess Or Do You Need Funds To Start Up Your …

  18. 12. 2018 / 16:17 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

 • Rychlá nabídka půjček: leni.bolkova01@gmail.com

  Ponúkam pôžičky pre zamestnancov, dôchodcov, podnikateľov, právnické osoby. Úvery sú poskytované …

  18. 12. 2018 / 07:33 | Lenka Bolkova

Manažment urbánnych otvorených priestorov

urb-otvorene-priestory-1.jpg

Ing. Ivana Pasečná je autorizovaná krajinná architektka, spolu s Petrom Pasečným vedie štúdio 2ka, ktoré sa zaoberá kompletnou projektovou činnosťou v oblasti krajinnej architektúry. Okrem toho sa venuje doktorandskému štúdiu na Ústave manažmentu a priestorového plánovania STU v Bratislave. Osobitným záujmom sú súčasné trendy v oblasti urbánnych otvorených priestranstiev.

Aj keď sa pod pojmom krajina zvyčajne rozumie nezastavané územie mimo sídiel, do krajiny patria aj mestá a obce a môžeme hovoriť aj o mestskej krajine. Urbánne otvorené priestory, často nazývané aj verejné mestské priestory sú kontinuálnou matricou, na ktorej stojí mesto, a dávajú mestskej krajine charakteristický ráz.

Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava nedávno zverejnilo, že pripravuje štúdiu verejných priestorov mesta Bratislavy. Mala by vychádzať z Územného plánu hlavného mesta SR Bratislavy a mohla by predznamenať zmeny funkčného využita v území. Vychádzajúc z územného plánu bude z hľadiska urbánnych otvorených priestorov brať do úvahy normatívy ako koeficient zelene a zastavanosť, ktoré sú súčasťou záväznej časti regulačného plánu. V akej podrobnosti a kontexte bude vypracovaná/ sa má koncepcia tvorby verejných mestských priestorov vypracovávať a aké aspekty bude okrem spomínaných štandardov brať do úvahy? Aký prístup sa zvolí? Aké sú nové možnosti skúmania mesta a aspektov jeho tvorby?

urb-otvorene-priestory-1.jpg

Na základe definovania trendov vývoja tvorby týchto priestorov by štúdia mala navrhnúť odporúčania a požiadavky koncepcie ich rozvoja a zhodnotenia. Aké sú požiadavky na spracovanie takéhoto materiálu na sídelnej úrovni? V súvislosti s tým by bolo vhodné zvoliť systematický prístup, radšej predimenzovať “zelenú infraštruktúru” ako ju poddimenzovať, ako sa to v Bratislave stalo v prípade dopravy. Pokúsiť sa predvídať vývoj. Ako sa popasovať s už aj tak dosť obmedzeným nezastavaným priestorom potenciálne využiteľným na tieto účely? Prečo územný plán ako nástroj na účinné plánovanie prebratý z nemeckého v našich podmienkach akosi nefunguje? Iste ešte existujú rozvojové plochy v Bratislave/slovenských mestách, kde by sa s plochami pre verejnosť dalo rátať. Ale čo s ostatnými, čo s kontinuitou priestorov?

Ako prebieha process manažmentu týchto priestorov v zahraničí? Verejné priestory sú miesta, ktoré majú kľúčový význam pre dynamiku a ekonomiku každého mesta. Rovnako ako ekonomika môže pomôcť zachráneniu krajiny prostredníctvom investícií v území, stanovením ekonomickej hodnoty krajinnej zložky ako priestorového kapitálu dokážeme vrátiť developerovi či mestu benefit v podobe výnosov. Systematickým prístupom k riešeniu otázok týkajúcich sa verejných priestorov sa enviromentálny a sociálny profit stáva aj ekonomickým a v konečnom dôsledku je riešenie trvalo udržateľné. K tomu by mohla slúžiť Metodika posudzovania hodnoty urbánnych otvorených priestorov, ktorá na Slovensku chýba. Mala by sa stať súčasťou podkladov pri vypracovaní záväzného dokumentu, aby z neho malo prospech mesto, developer a najmä užívatelia priestorov. A čo hovoria trendy?

Oslabujú sa nástroje územného plánu, upúšťa sa od normatívnych predstáv o meste a prechádza sa od imperatívnych a regulatívnych k strategickým postupom. Popri metrických, kvantitatívnych charakteristikách treba zjednotiť ich s vlastnosťami hodnotovými, kvalitatívnymi. Využitím systematického prístupu k riešeniu otázok v kontexte s plánovacími nástrojmi týkajúcich sa urbánnych otvorených priestorov, profit je nie len enviromentálny, sociálny ale i menej docenený ekonomický.

urb-otvorene-priestory-2.jpg

Využitie vegetácie je, samozrejme, jedným z aspektov dizajnu urbánneho priestoru, u ktorého prevláda zložka prostredia, ale môže a mala by byť skúmaná aj z ekonomického hľadiska. Do popredia by sa malo dostať využitie hodnotenia kvality urbánnych otvorených priestorov (Urban Open Spaces Quality Assessment) ako súčasti metodiky posudzovania ich hodnoty pri rozhodovaní o strategicky vhodných a strategický nevhodných oblastiach na rozvoj. Stratégia si kladie za cieľ nájsť rovnováhu medzi ochranou kvalitných urbánnych otvorených priestorov, ktoré by mali byť z pohľadu budúceho územného plánu chránené, a identifikáciou menej kvalitných, teda tých, ktoré predstavujú rozvojový potenciál.

Kde sa nachádzame a kam smerujeme? Aký je trend budovania otvorených priestorov v slovenských sídlach? Pristupuje sa k ohodnocovaniu javov, kvantifikujú sa? Aký je vývoj, ako sa manažment robil pred dvadsiatimi rokmi a ako teraz? Treba sa pozrieť na krajiny, ktoré sú nám historicky blízke, tam, kde má stavebná polícia silnejšie právomoci (Rakúsko, Nemecko, Česká republika), a ísť tou cestou, alebo sa zamerať na príklady manažmentu krajiny v tých štátoch, ktoré sú v tom segmente mienkotvorné. Porovnávajme porovnateľné. Neklaďme na naše mestá príliš vysoké požiadavky, ale naopak, určenime si ich rozumne a držme sa ich. Sú dve cesty, ako môžme dosiahnuť požadovaný stav, pričom jedna bez druhej neexistuje – zákonom (legislatívne) a tlakom prostredia. Z trendov môžme vyvodiť poznatky, ale nemôžme ich pokladať za zákonitosť. Nikto nezaručí, že použitím nástrojov budú veci fungovať. Môžme sa však o to pokúsiť a čas ukáže…

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 84 | T: 0.350322

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne