Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

944 článkov

4803 fotografií

online návštevníkov

18. 12. 2018, meniny má: Sláva, Slávka

Aktuality

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Autor

Andrea Bystrická

Autor fotografií

Ondrej Synak

Zdroj

Časopis ARCH

Zobrazení

13752

Dátum vydania

12. 09. 2013

Kategórie článku

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

50%

Celkový počet hlasov: 375

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  Do You Need A Loan To Consolidate Your Debt At 1.0%? Or A Personal Loans * Business Loans etc. Interested …

  18. 12. 2018 / 16:17 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  Are You A Business Man Or Woman? Are You In Any Financial Mess Or Do You Need Funds To Start Up Your …

  18. 12. 2018 / 16:17 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

 • Rychlá nabídka půjček: leni.bolkova01@gmail.com

  Ponúkam pôžičky pre zamestnancov, dôchodcov, podnikateľov, právnické osoby. Úvery sú poskytované …

  18. 12. 2018 / 07:33 | Lenka Bolkova

 • HELLO VŠETKO PREČÍTAJTE TENTO TESTOVANIE O tom,

  HELLO VŠETKO PREČÍTAJTE TENTO TESTOVANIE O tom, ako som získal úver z LEGIT a dôveryhodnej úverovej …

  18. 12. 2018 / 07:22 | David Collins

 • WE OFFER ALL KIND OF LOANS

  When It Comes To Personal Loans * Business Loans etc., Contact Us Today Via E-mail:

  18. 12. 2018 / 04:52 | WE OFFER ALL KIND OF LOANS

Malý dom s veľkou sebaúctou

duplex-2.jpg

Povesť mestskej časti Bratislava-Vrakuňa je vďaka nechvalne známemu sídlisku Pentagon horšia, ako si v skutočnosti zasluhuje. Vo svojej podstate tichá a kľudná štvrť s množstvom pozoruhodných miest (vrakuňský lesopark, Malý Dunaj, novovybudovaná cyklistická trasa napojená až na dunajskú hrádzu) a predmestským flairom zo záhradkami, nízkopodlažnou zástavbou a s množstvom zelene je optimálnym kompromisom medzi prímestským satelitom a bývaním v meste. Dopravne obstojne napojená s cenovo prístupnými pozemkami zažíva Vrakuňa v poslednej dobe čulý stavebný ruch. Pomer cena/„výkon“ pritiahol do tejto mestskej štvrti aj dve rodiny hľadajúce bývanie. Miesto zvažovaného drahého bytu bližšie k centru sa tak napokon pre 2+3 a 2+1 stal domovom malý rovinatý pozemok tvaru L, včlenený medzi jestvujúci rodinný dom a zopár radoviek neďaleko estakády diaľnice D1. Obe rodiny si boli sami sebe stavebníkmi aj architektmi (kolegovia z ateliéru), čo v tomto prípade malo na výsledok blahodárny vplyv. Zvyknutí spolupracovať a plniac si svoju vlastnú predstavu o bývaní, architekti boli nútení robiť kompromisy vyplývajúce len z charakteru pozemku a z obmedzeného finančného rozpočtu.**Váš text tu …

Vkliesnený na malý pozemok medzi dva jestvujúce stromy tak vyrástol na prvý pohľad veľmi nenápadný dvojdom(ček). Murovaný, bez pivnice, s dvoma podlažiami, plochou strechou, zrkadlovou dispozíciou a jednoduchou na bielo omietnutou fasádou. Dlhá a úzka príjazdová cesta, ktorá k nemu vedie, prvému dojmu veľmi nepomáha. Po neúspešnom rokovaní o spoluužívaní susediacej príjazdovej cesty k radovým domom vzadu za pozemkom bolo nutné vybudovať na vlastnom úzkom páse pozemku príjazd, ako aj parkovanie viacerých rodinných áut. Holý vydláždený koridor s pár centimetrami manévrovacieho priestoru síce funguje a kapacitne vyzerá byť dostačujúci, no okulahodiacim nie je. Aj samotné vstupy do domu toho neprezradia oveľa viac. Lícované s líniou fasády, pred nečasom skryté vysunutým horným podlažím a akcentované len malým kovovým stupienkom sú vysoké presklené dvere s úzkym horizontálnym aj vertikálnym svetlíkom elegantné, no nenápadné. Dom je vo svojej hmotovej skladbe tak komprimovaný, že nebyť faktu, že vstupy sú dva, ani by vás nenapadlo, že skrýva bývanie pre dve rodiny s deťmi. Tušenie, že predsa len nepôjde o obyčajný dom pri bližšom pohľade vzbudí šmrncovný antracitový hliník rámov dverí a okien a subtílna, no inteligentná hra s ich proporciami a umiestnením, ktorá osviežujúco narúša symetriu hmoty.

duplexs.jpg

Po tomto nie veľmi spektakulárnom úvode však zažijete šok, akonáhle vstúpite do vnútra. Rozvinie sa pre vami scénicky takmer dokonalý, vertikálne (do neba) aj horizontálne (do záhradky) otvorený priestor, ktorý v sebe snúbi presne tú správnu dávku veľkorysosti a útulnosti. Architekti zvolili netradičné, no veľmi praktické radenie priestorov. Obývacia časť je na úrovni vstupu v strede dispozície. Nie je veľká, no vertikálne otvorenie cez obe poschodia a veľký skosený svetlík dávajú mäkkým svetlom prežiarenému priestoru proporciu, ktorá povznáša a pritom „nechladí“. Jedným veľkým priebežným stupňom smerom nadol plynie priestor do veľkorysej kuchynsko-jedálenskej časti, ktorá má celopresklenou stenou s veľkými posuvnými dverami maximálny fyzický i optický kontakt s terasou a malou trávnatou záhradkou. Netypické, ale logické napojenie tejto časti na exteriér je rozhodujúcim funkčným prínosom. Vo väčšine domácností je totiž práve kuchyňa s jedálňou srdcom, kde prebieha každodenný aktívny rodinný život.

duplex-1.jpg
duplex-6.jpg
duplex-3.jpg

Preto je fyzický kontakt s exteriérom rovnako praktický ako príjemný. Či si idem vypiť na terasu rannú kávu, či vychutnať spoločný nedeľný brunch alebo grilujeme s priateľmi, všetko, čo potrebujem, je v kuchyni. Obývací priestor sa oslobodením od prevádzkového kríženia s kuchyňou stáva ostrovom nerušeného kľudu a aj akýmsi „duchovným“ stredom domu. Celý priestor je ponechaný vo svojej esenciálnej čistote. Obývačka má jednu veľkú pohodlnú sofu a na bielych stenách len krb, knihy a domáce kino. Kuchyňa je jednoduchá lineárna pracovná plocha s paralelným ostrovčekom a zariadenie jedálenského kúta pozostáva z jedného veľkého jedálenského stola. To je všetko. Na prvý pohľad. Všetok úložný nábytok a obslužné priestory (záchod, práčovňa so zhozom prádla z kúpeľne, technický kút pre tepelné čerpadlo, šatník a potravinová komora) sú totiž dômyselne zabudované za biele po strop vysoké panely, ktoré sa len ťažko dajú odlíšiť od hladkej bielej steny. A tak dojem z priestoru neruší absolútne nič.

Kontrastne k veľkému otvorenému spoločenskému priestoru je koncipovaná súkromná časť domu na poschodí. Už samotné nenápadné úzke schodisko elegantne sa vinúce okolo vnútornej steny obývačky dáva jasný signál o charaktere priestorov, ku ktorým vedie. Malá galéria so skleneným zábradlím sprístupňuje tri izby (rodičia, deti, pracovňa) a spoločnú kúpeľňu. Skromnejšie proporcie individuálnych priestorov nepôsobia utlačujúco, vďaka možnosti priestorovo sa „vyžiť“ v inej časti domu vyvolávajú skôr pocit útulného útočiska šitého na mieru. Priestor v detskej izbe navyše šetrí aj to, že spoločný šatník je zabudovaný do výklenku schodiska na galérii. Obetovanie možnosti mať ďalšiu izbu na úkor otvoreného priestoru nad obývacím kútom bolo z priestorového hľadiska určite dobrou voľbou. Zostáva len dúfať, že rodinu „nepostihnú“ príliš časté a dlhé návštevy príbuzných či svárlivá puberta detí, čomu by izba naviac výrazne pomohla.

duplex-5.jpg

Voľba útleho, ale premysleného repertoáru farieb a materiálov a dotiahnuté detaily v interiéri sa výraznou mierom podpísali na atmosfére celého priestoru. Základný koncept vychádza z prirodzenej farebnosti a štruktúry použitých materiálov. Interiér má len štyri farby, každá z toho má svoju špecifickú štruktúru. Saténová biela, matný antracit, medová hnedá a hrubá sivá. Biela je farbou hladko omietnutých stien, kuchyne a vstavaných nábytkov, ktoré sa tak stávajú takmer neviditeľné. Antracitová je bridlici podobná dlažba v kuchynsko-jedálenskej časti, leptaná žulová doska pracovných plôch a rámy okien a dverí. Teplá medovo-hnedá je drevená lakovaná podlaha obytnej plochy, schodisko, podlaha galérie a pracovne. Sivý je surový neomietnutý betón stropu a nosných prvkov, veľká sofa, koberce v izbách. Premyslene zvolený kontrast farieb a materiálov prirodzene podporuje zónovanie a vytvára sviežu harmóniu. Odhalená betónová konštrukcia, miestami nesúca ešte stopy ceruze od majstra stavbára, prepožičiava priestoru odzbrojujúcu úprimnosť.

Nedávno sa mi dostala do rúk zaujímavá analýza istého dánskeho psychológa. Pojednávala o rozdiele medzi „sebavedomím“ a „sebaúctou“. Sebavedomie, tvrdí, je hlasnou extrovertnou demonštráciou nadobudnutých schopností a kvalít, ktorými presvedčujeme svoje okolie o našej kvalite, nevypovedá však mnoho o vnútre, jeho hodnotách, o neistotách či skrytých slabostiach. Sebaúcta znamená opak. Je uvedomením si a prijatím samého seba vo svojej autenticite, vypovedá o skutočnom vnútornom stave, o jeho hodnotách, hraniciach a obmedzeniach. Nedalo mi si na tú analýzu nespomenúť, stojac v záhradke za domom. Tento dom nie je sebavedomý, nikomu nič nedokazuje, nikoho presviedča, že je dobrý, drahý, moderný, neskrýva za opuletnosť funkčné či iné nedostatky, je kompletne bez zbytočnej a násilnej sebaprezentácie. Je to dom jasného názoru, dýchajúci vnútornou harmóniou, neprepísknutý, veľkorysý tam, kde treba, a inde skromný, so všetkým, čo k pohodlnému životu patrí. Je si vedomý svojich obmedzení a drobných nedostatkov. Je to dom, ktorý si ctí sám seba a svojich obyvateľov, dom, ktorý sa nebojí ukázať svoje skutočné ja a byť na seba hrdý.

duplex-7.jpg

Časopis ARCH 09/2013, Andrea Bystrická

Diskusia

Pridať komentár [1] | Sledovať diskusiu [2] | RSS

výpoveď úveru

07. 12. 2018 17:12:51 | zaini

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Ahojte všetci! Volám sa Zaini, som zo Slovenska, som ženatý, hľadal som úprimnú úverovú spoločnosť za posledné 3 mesiace a to, čo som dostal, bolo veľa podvodu, vďaka ktorému som im dôveroval a nakoniec vzali všetko moje peniaze a ponechal som menej peňazí, stratil som všetku nádej, bol som zmätený a frustrovaný, stratil som svoju prácu a pre mňa bolo veľmi ťažké nakŕmiť svoju rodinu, nikdy som nechcela robiť nič, nepožičovala by som viac spoločnosti , a tak som sa pýtal, ako mi požičať peniaze priateľovi, povedal som mu všetko, čo sa stalo, a povedal, že mi môže pomôcť, že vedel, že úverová spoločnosť, ktorá by mi mohla pomôcť, že od nich dostal pôžičku, povedal ako som požiadať o pôžičku, urobil som to, čo mi povedal, spýtal som sa ho, nikdy som to neporušil áno, ale skúsil som to a bol som prekvapený, že som dostal úver do 24 hodín, neverím tomu, čo vidím, dnes som šťastný a bohatý a ďakujem Bohu, že takéto úverové spoločnosti stále existujú aj v podvodoch na všetkých miestach a sľubujem, že budem zdieľať dobré správy s ľuďmi zo slovenčiny, prosím, každému, kto potrebuje pôžičku, aby sa obrátil na Dante Paola, majiteľ Dante Družstva Pomocou e-mailu: dantecooperativehelp@hotmail.com, pre rýchly rozhovor sa môžete dostať na Dante cez Whatsapp: +393511067514 Nikdy nezlyhajú, ale zmeniť svoj život ako môj. Ďakujem Zaini
Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 88 | T: 0.304290

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne