Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

603 územných plánov

943 článkov

4802 fotografií

online návštevníkov

22. 05. 2018, meniny má: Júlia, Juliána

Aktuality

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

VÝSKUM V OBLASTI AUTONÓMNEHO ÚZEMNÉHO PLÁNOVANIA

eu-logo-2.png

Zvýšenie súkromných investícií prostredníctvom spolupráce výskumných inštitúcií a podnikateľskej sféry.

29. 01. 2018 | viac

Vernisáž Mestské zásahy Kežmarok

mz-kezmarok-poster-vernisaz-web.png

Tešíme sa na prezentáciu a krst publikácie MZKK 24.11.2017 o 17:00 v Mestskej knižnici Kežmarok.

15. 11. 2017

Autor

Martina Jakušová,

Spoluautori

Michal Burák, Dušan Burák

Autor fotografií

Jaroslav Vaľko - East Side Architecture

Zdroj

Urbanita

Zobrazení

10627

Dátum vydania

14. 05. 2012

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

54%

Celkový počet hlasov: 280

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • Ponuka pôžičky

  Dobrý čitateľ!

  Modlíme sa za Božie požehnanie a šťastie vo všetkých našich životoch a podnikaní. …

  22. 05. 2018 / 08:54 | Kenneth

 • naliehavú pôžičku

  Hľadáte pôžičku na začatie podnikania, splácate svoje účty, poskytujeme na úver od 3 000 eur …

  21. 05. 2018 / 17:31 | Fred Joseph

 • UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

  Hello, Apply and get qualify for a loan.Interest rate 1% easy process. Please Only serious inquiries. …

  20. 05. 2018 / 09:53 | UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

 • UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

  Hello, Apply and get qualify for a loan.Interest rate 1% easy process. Please Only serious inquiries. …

  20. 05. 2018 / 09:52 | UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

 • Naléhavá nabídka půjček

  Dobrý deň,

   Hľadáte podnikateľský úver, osobný úver? úver na študentov, pôžičku na konsolidáciu …

  19. 05. 2018 / 17:56 | Nelson Muller

Galéria architektúry v uliciach Košíc

esa-logo-citylight-export2–630.jpg

Od 30. decembra 2011 do 15. januára 2012 sa ulice Košíc stali galériou architektúry. Organizátori projektu East Side Architecture predstavili prostredníctvom veľkoformátových umeleckých reprodukcií umiestnených na reklamných plochách širokej verejnosti 19 nových architektonických diel, ktoré sa nedávno zrealizovali na východnom Slovensku. Pod zaujímavými, výtvarne poňatými fotografiami architektonických diel, ktoré ľahkou a prijateľnou formou predstavili krásy našej architektúry, sa neskromne tešilo pohľadom Košičanov aj logo Urbanity, ktorá bola mediálnym partnerom projektu.

esa-logo-citylight-export-d0c.jpg Na prelome roka sa v Košiciach bilancoval menšinový žáner, ktorý zvyčajne býva v tieni tuctovosti tohto sveta – architektúra, a to súčasná architektúra na východe Slovenska, na rozhraní viacerých civilizačných a kultúrnych vplyvov. Aké posolstvo by mala súčasná architektúra zhmotňovať? Hádam najlepšie to vystihol český teoretik architektúry Dalibor Veselý: „Architektonické dielo je artikuláciou a stelesnením ľudskej skúsenosti sveta“. Aká je tá dnešná skúsenosť, aké témy otvára? Je ich veľa, ale nepochybne sem možno zaradiť vzťah súkromnej a verejnej sféry, vzťah architektúry k obmedzeným zdrojom energie a materiálov, vzťah prítomnosti k minulosti i budúcnosti, spôsob formovania architektúry a jej vzťah k urbánnemu priestoru, detail a autenticita myšlienky. Plnia vybrané diela v projekte East Side Architecture tieto očakávania? Predkladaný výber je odrazom stavu architektúry na Slovensku. Vybraných 19 diel reprezentuje verejné i súkromné stavby– dve knižnice, umeleckú školu, múzeum, tri kostoly, hospic, dom smútku, pamätné miesto, bytové domy, štyri rodinné domy a tri rekreačné chaty. Ide o stavby realizované od roku 2000; výber prác je výsledkom polroka trvajúceho štúdia dostupných informácií o nich. Projekt si nerobí vedecké ambície a nestavia na objektivitu. Je skôr pokusom vyrozprávať príbeh, ktorého spoluautorom je okrem architektov, investorov aj fotograf Jaroslav Vaľko Jaris s originálnym a cenným spôsobom videnia, ktorým zobrazil časť nášho reálneho a niekedy i vysnívaného sveta.

dom-krasny-slnecny-detsky.jpg Dušan Burák a Michal Burák, organizátori projektu East Side, hovoria: „Mapovanie súčasnej architektúry na východe Slovenska je spontánnym projektom. Keď sme sa snažili osloviť domácich kurátorov, nemali čas alebo skôr predstavu, či sa vôbec niečo zaujímavé na východe Slovenska deje. O to viac nás prekvapila spontánna reakcia z Čiech, kde boli touto myšlienkou nadšení. Český časopis Architekt nám ponúkol odborný dohľad a príprava výstavy sa mohla začať. Určite sme nezmapovali všetko, čo sa za posledných 10 rokov na východe zrealizovalo, to ani nebolo naším zámerom. No snáď sme zvolili cestu, ktorou chceme upozorniť na to, že ‚východ žije’, že aj napriek svojej periférnosti tu vznikajú odvážne stavby hodné pozornosti nielen odborníkov, ale aj širokej verejnosti. Dovolíme si tvrdiť, že okrem kvality majú realizácie aj svojskú autenticitu typickú pre východ, kde je menej peňazí a často musí dochádzať k nesmiernym finančným, materiálovým a estetickým kompromisom. Sú tu však osvietení investori, ktorým patrí prvotná vďaka za to, že chcú kvalitnú architektúru, a sú tu osvietení architekti, ktorí aj napriek všetkým kompromisom presadzujú dobrú architektúru.“ Výstava bude na prelome mája a júna 2012 reinštalovaná v Bratislave v rámci Dní architektúry a dizajnu (DAAD). Autori v súčasnosti pripravujú druhú etapu projektu. Viac informácií aj prezentácie diel nájdete na www.eastside.sk.

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 84 | T: 0.296782

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne